středa 25. prosince 2019

Makové rohlíčky

Makové rohlíčkyJe to trošku postavené na hlavu, ale opravdu zveřejňuji recept na cukroví 25.12. Letos jsem nestíhala nic upéct v předstihu, takže první a poslední várka cukroví prošla mojí troubou poprvé včera. Zkusila jsem tedy alespoň něco nového. Když to vezmu kolem a kolem, tak makové rohlíčky vlastně nejsou až tak nic nového. Je to pouze obměněná verze vanilkových rohlíčků, kdy je místo oříšků použit mák.

Ingredience: (na 2 velké plechy)
250 g hladké mouky
120 g mletého máku
200 g másla
70 g moučkového cukru
1 žloutek
špetka soli
moučkový cukr na obalení

Všechny suroviny zpracujeme ručně na těsto, zabalíme a dáme minimálně na 1 hodinu (nejlépe přes noc) do chladu. Z odpočinutého těsta vyválíme váleček, který rozkrájíme na dílky. Z kousků těsta vyválíme rohlíčky, které klademe na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme v troubě předehřáté na 160°C zhruba 12 minut. Upečené rohlíčky necháme vychladnout a poté obalujeme v moučkovém cukru.

Tipy:
Péct můžete i na vymazaném plechu. Obalovat lze i teplé rohlíčky, pak na nich ovšem ulpí více cukru, takže záleží, jak máte rádi sladké:-)

úterý 19. listopadu 2019

Čokoládové bábovičky

Čokoládové bábovičkyPřiznám se, že poslední dobou se mi nedostává moc času na pečení resp. na vymazlování receptů, focení a následné sepsání. Zkusila jsem tedy alespoň upéct rychlé bábovičky podle receptu z archivního čísla časopisu Gurmet. Recept tentokrát prošel bez jakékoli úpravy. Tyto bábovičky určitě nepatří k nějaké vysoké cukrařině, ale mají tu nespornou výhodu, že jsou rychle hotové a vzhledem ke své velikosti jsou také rychle připravené ke konzumaci. 

Na jejich upečení jsem použila silikonovou formu na minibábovičky, kterou jsem kdysi pořídila a použila všehovšudy snad dvakrát. Do formy se vejde 18 báboviček a těsto vyšlo na zhruba na 40 kusů. Na pečení lze použít třeba i silikonové formičky na, ale jakékoliv jiné formičky třeba i ty na minimuffiny.

Ingredience: (na cca 40 kusů)
150 g hladké mouky
1 vejce
50 g cukru
100 g hořké čokolády
100 g bílého jogurtu
100 ml mléka
50 g slunečnicového oleje
20 g kakaa
2 lžičky prášku do pečiva (ideálně bezfosfátového)
1/2 lžičky jedlé sody

V míse lehce prošleháme vejce s mlékem, jogurtem a olejem. Čokoládu si nasekáme na malé kousky a promícháme s prosátou moukou a všemi zbývajícími sypkými surovinami. Vaječnou směs přilijeme k suchým surovinám a lehce promícháme, jen aby bylo těsto lehce spojené (při delším míchání hrozí, že bude těsto tuhé a "žvýkavé"). Nalijeme do formiček a pečeme v troubě předehřáté na 180°C zhruba 15 minut, dokud nevyjde zapíchnutá špejle suchá. Doba pečení závisí na velikosti formiček.

Čokoládové minibábovičky

Tipy:
Čokoládu jsem použila ve formě tzv kapiček, které zakoupíte v cukrářských potřebách. Mají tu výhodu, že jsou maličké, takže odpadá sekání čokolády na malé kousky.

pondělí 28. října 2019

Ořechové řezy s rumem

Ořechové kostky s rumemRecept na tyto řezy pochází z časopisu Apetit, kde se skrýval pod názvem punčové kostky. Já jsem si nejen název, ale i recept maličko upravila a výsledek je tu. Řezy jsou krásně ořechové s nádechem rumu a domácí rybízovou marmeládou. Při jejich konzumaci na mě dýchla nostalgie, protože mi připomněly ořechové řezy, které dělá moje babička.

Těsto: (forma 20x27 cm)
80 g másla
2 vejce
175 g cukru
170 g mletých vlašských ořechů
250 ml mléka
250 g hladké mouky
1 prášek do pečiva (ideálně bezfosfátový)
máslo a hrubá mouka na vymazání formy

Náplň:
300 g rybízové marmelády
6 lžic rumu (tuzemáku)

Poleva:
125 g moučkového cukru
2 lžíce rumu (tuzemáku)
1 lžíce horké vody

vlašské ořechy na dozdobení

Změklé máslo si vyšleháme spolu se žloutky a cukrem do nadýchané pěny. Poté přidáme mleté ořechy a vlažné mléko a opatrně promícháme. Nakonec vmícháme prosátou mouku s práškem do pečiva. Pečící formu si vymažeme máslem a vysypeme hrubou mouku. Těsto nalijeme do formy a pečeme v troubě předehřáté na 160°C zhruba 35 minut, dokud nevyjde zapíchnutá špejle suchá. Necháme vychladnout, vyklopíme z formy a dvakrát prořízneme na 3 pláty. Pokud je horní plát hodně vyboulený, seřízneme ho do roviny.

Marmeládu s rumem si smícháme a třetinou potřeme první plát. Přiklopíme druhým plátem, postup opakujeme a vrchní plát potřeme zbylou třetinou marmelády

Na polevu si smícháme prosátý cukr s rumem a horkou vodou do hladké konzistence. Naneseme na vršek korpusu a zlehka rovnoměrně rozetřeme. Vršek ozdobíme ořechy a necháme při pokojové teplotě zaschnout. Poté nakrájíme na řezy.

Ořechové řezy s rumem


Tipy:
Poprvé mi přišel korpus nízký, takže jsem si netroufla ho proříznout na dvakrát. Podruhé už jsem se odvážila a výsledek byl díky většímu množství marmelády ještě lepší.






pondělí 9. září 2019

Koláč s citronovým krémem

Citronový koláčPravidelní návštěvnící mého blogu si určitě všimli mé závislosti na citronových sladkostech:-) Původně jsem myslela, že koláč bude až příliš podobný citronovým tartaletkám, ale nakonec mi přeci jenom přišel rozdílný, takže přidávám recept. Hlavní rozdíl je v tom, že zde je náplň pečená, takže se nikdo nemusí obávat nedostatečně tepelně upravených vajec. Původní recept je z časopisu Apetit, ale jako vždy jsem provedla několik malých změn.

Těsto: (forma o průměru 25 cm)
250 g hladké mouky
85 g cukru moučka
175 g másla

Krém:
3-4 bio citrony
4 vejce L
300 g cukru
50 g hladké mouky

Ze surovin na těsto vytvoříme drobenku. Můžeme buď použít mixér s ostrými noži nebo pracovat ručně. V každém případě pracujeme rychle, aby máslo příliš nepovolilo. Drobenku přesuneme do koláčové formy a namačkáme na dno a boky. Pečeme v troubě předehřáté na 180°C zhruba 20 minut do růžova. 

Na krém si omyjeme a osušíme citrony. Na jemném struhadle nastrouháme žlutou část z kůry. Poté citrony vymačkáme, abychom získali 125 ml. Vejce prošleháme s cukrem a poté postupně při mícháme kůru a šťávu z citronů. Nakonec přišleháme mouku. Směs nalijeme na předpečený korpus a pečeme dalších zhruba 30 minut, dokud náplň nezpevní. Koláč necháme vystydnout a teprve poté jej vyjmeme z formy. 

Koláč s citronovým krémem


Tipy:
Krém je lepší lít na korpus přímo v troubě. Já jsem ho lila mimo troubu a při dávání zpět do trouby jsem se mi lehce náplň vylila a při pečení se napekla na okraje, proto mám okraje koláče na fotce tak tmavé. Na pečení resp. vyndávání se mi skvěle osvědčila koláčová forma s vyndavacím dnem.



sobota 24. srpna 2019

Koláč s piniovými oříšky

Koláč s piniovými oříškyPo několika letech jsem se rozhodla vytřídit si časopisy o vaření a vzala jsem to radikálně. Všechny jsem poctivě prošla a všechny potenciálně zajímavé sladké recepty jsem si vytrhala. Vše ostatní putovalo do kontejneru k recyklaci. Pořadek jsem si dělala také ve špajzu, kde mi už delší čas leží piniové oříšky. Výsledkem těchto dvou úklidových akcí je tento koláč:-) Žádné velké očekávání jsem vzhledem k použitým surovinám neměla a výsledek splnil přesně to, co recept sliboval. Máslová chuť koláče doplněná borovicovou chutí piniových oříšků. Za mě nenadchne, neurazí, ale něco tomu chybělo. Doplnila jsem si tedy koláč ještě o pikantní marmeládu.

Ingredience: (forma cca 20x30)
300 g hladké mouky
175 g cukru
125 g másla
125 ml smetany ke šlehání
125 ml mléka
2 vejce
1 prášek do pečiva (bezfosfátový)
60 g piniových oříšků

Změklé máslo prošleháme s cukrem. Poté vetřeme žloutky, mouku s práškem do pečiva a mléko. Nakonec si vyšleháme bílky a opatrně je vetřeme do těsta. Směs přesuneme do formy vyložené pečícím papírem a posypeme pinovými oříšky. Pečeme v troubě předehřáté na 175°C zhruba 45 minut, dokud nevyjde špejle suchá. 

Koláč s piniovými oříšky


Tipy:
V původním receptu bylo použito 100 g piniových oříšků, takže pokud je máte, tak s nimi šetřit nemusíte. Pro chuť mi stačilo i těch mých 60 g. 


pondělí 29. července 2019

Dort s meruňkovou pěnou a zrcadlovou polevou

Dort s meruňkovou pěnou a zrcadlovou polevouPo loňském chudším roce se letos opět urodila spousta meruněk. Moje mamka proto uvařila snad tisíc skleniček marmelády. Abych jí v tom nenechala samotnou, tak jsem se snažila poctivě péct meruňkové koláče a tvarohových knedlíků jsme také snědli nespočet. Abych repertoár trošku osvěžila, zkusila jsem vytvořit pěnový dort a poprvé jsem také vyzkoušela zrcadlovou polevu. Tedy první zrcadlovou polevu jsem zkoušela před pár dny, ale nepodařila se mi tak, jak jsem si představovala. Je možné, že to bylo receptem, ale spíš bych to viděla, že jsem polevu nenechala dostatečně vystydnout, takže mi z dortu stekla. Raději jsem ale pro tento dort zvolila recept podle Cakes StepByStep, u kterého se ale neobejdete bez cukrářského teploměru. I když na fotkách se poleva neleskne tolik jako ve skutečnosti, tak se s ní pracovalo dobře a s výsledkem jsem byla spokojená

Korpus: (forma o průmeru 23 cm)
3 vejce
60 g cukru krupice
50 g hladké mouky
25 g holandského kakaa
25 ml oleje

Pěna:
500 g meruňkového pyré
125 g cukru
435 g smetany ke šlehání
60 g jogurtu
20 g mleté želatiny

Zrcadlová poleva:
225 g cukru krupice
125 ml vody
150 g hořké čokolády min. 50%
30 g kakaa
65 g smetany ke šlehání
10 g mleté želatiny

Nejprve si připravíme korpus. Troubu předehřejeme na 170°C. Do větší mísy si oddělíme bílky od žloutků. K bílkům přidáme cukr a šleháme elektrickým šlehačem do tuhého sněhu, dokud na metlách po vyndání a otočení vzhůru nezůstanou stát špičky (trvá to asi 5-7 minut). Poté po jednom zašleháme žloutky a pak postupně olej. Nakonec metlou nebo vařečkou opatrně vmícháme prosátou mouku s kakaem. Těsto přesuneme do formy vyložené pečícím papírem a dáme péct zhruba na 25-30 minut, dokud nevyjde špejle suchá. Korpus necháme vystydnout.

Na pěnu si propasírujeme meruňky, abychom získali 500 g meruňkového pyré. Želatinu zalijeme zhruba 100 ml studené vody a necháme několik minut nabobtnat. Pyré dáme do kastrolu spolu s cukrem a přivedeme k varu, aby se cukr rozpustil. Necháme chvilku vychladnout a poté do něj vmícháme želatinu a necháme ji rozpustit. Směs necháme chladnout.

Korpus vyndáme z formy a seřízneme ho do roviny zhruba do výšky 1,5 cm. Formu omyjeme, dno vyložíme pečícím papírem a boky dortovou folií nebo pruhy pečícího papíru. Korpus upneme zpět do formy a doděláme pěnu. K pyré pokojové teploty vmícháme jogurt. Smetanu si ušleháme do polotuha a po částech k ní opatrně vmícháme meruňkové pyré. Pěnu nalijeme na korpus a necháme v lednici ztuhnout. Poté dort přemístíme do mrazáku a necháme ideálně 12 hodin mrazit.

Na zrcadlovou polevu si zalijeme želatinu 50 ml studené vody a necháme nabobtnat. V kastrolku přivedeme k varu cukr s vodou. Jakmile směs dosáhne teploty 104°C, tak jí odstavíme a vmícháme čokoládou. Jakmile je čokoláda rozpuštěná přimícháme prosáté kakao a smetanu. Směs necháme vychladnout na 60°C a dáme rozpustit želatinu. Polevu přelijeme přes sítko a krátce promixujeme tyčovým mixérem. Poté znovu přelijeme přes sítko a na její povrch položíme potravinářskou fólii a necháme vychladit. Před použitím teplotu opatrně ohřejeme na teplotu 29°C a přelijeme do nádobky s nálevkou.

Na polévání dortu si připravíme plech, na který budeme zachytávat steklou polevu. Na něj postavíme ráfek menšího průměru než má dort. Dort vyndáme z mrazáku, odstraníme ráfek a postranní folii a dort postavíme na ráfek. Polevu začneme nalévat do středu dortu, jakmile začne stékat k okrajům, začneme pomalu polévat přes okraj. Politý dort necháme chvilku odstát a odřízneme nestečené kapičky ze spodu korpusu. Pomocí dortové lopatky přesuneme dort na tác a dáme ztuhnout do lednice, poté můžeme dozdobit. Dort krájíme nožem namočeným v horkém vodě, který si osušíme.

Dort s meruňkovou pěnou a zrcadlovou polevou


Tipy:
Množství cukru v pěně záleží na zralosti meruněk, já jsem použila hezky vyzrálé, takže množství cukru stačilo. 

pondělí 22. července 2019

"Snickers" koláč s arašídy a karamelem

Snickers koláč s arašídy a karamelemPokusů o převedení tyčinek snickers do podoby jiných sladkostí už u mě proběhlo několik. Za nejvícepovedený považuji ovšem tento koláč. Až na pár drobných úprav je recept převzatý ze stránky sally´s baking addiction, takže třeba přijde vhod těm, kteří neovládají angličtinu. Koláč je hodně sladký, takže ho doporučuji konzumovat po malých kouskách. Komu by přišel i tak příliš sladký, může mléčnou čokoládou z části (nebo zcela, ale pak už asi nepůjde o variaci na snickers) nahradit čokoládou hořkou.

Korpus: (forma o průměru 23-25 cm)
125 g hladké mouky
110 g solených arašídů
115 g másla
25 g třtinového cukru
50 ml studené vody

Karamelová náplň:
200 g třtinového cukru
90 g másla
120 g smetany ke šlehání
1/4 lžičky soli
125 g solených arašídů

Čokoládová vrstva:
200 g mléčné čokolády
50 g arašídového másla

Korpus si připravíme pomocí food processoru s ostrými noži, do kterého dáme mouku, arašídy a cukr a promixujeme na jemno. Přidáme na kousky nakrájené studené máslo a promixujeme, dokud nevznikne směs podobná drobence. Nakonec přidáme po troškách vodu a krátce promixujeme. Těsto přemístíme do koláčové formy a upěchujeme na dno a okraje formy. Dno propícháme vidličkou a na těsto dáme pečící papír, který zatížíme hrachem. Dáme péct do trouby předehřáté na 175°C na 15 minut, poté odstraníme papír se zátěží a pečeme dalších zhruba 10 minut do zlatova. Upečený korpus necháme vystydnout.

Na karamelovou náplň si dáme cukr do pánve a na mírném ohni ho za občasného promíchání vařečkou nebo silikonovou stěrkou necháme rozpustit na karamel jantarové barvy. Poté postupně přimícháme máslo nakrájené na malé kousky. Smetanu ohřejeme a postupně (zpočátku po lžičkách) přiléváme ke karamelu s máslem a krátce provaříme, dokud nevznikne hladká směs.  Karamelu odebereme 300 g, smícháme s arašídy a naneseme na předpečený korpus.

Nad vodní lázní rozpustíme čokoládu. Vmícháme do ní arašídové máslo a rozetřeme na koláč. Koláč můžeme dozdobit nasekanými arašídy a necháme v lednici ztuhnout alespoň hodinu.

Snickers koláč s arašídy a karamelem
Tipy:
Na pečení se nejlépe hodí koláčová forma s vyndávacím dnem. Pokud pečete ve formě o průměru 25 cm, pak těsto nevystačí až k okrajům a koláč udělejte nižší. 
Při výrobě karamelu postupujte opatrně, abyste se nespálili, po přidání másla a smetany směs mohutně bublá a kouří.


neděle 23. června 2019

Jahodová dřeň

Jahodová dreňVšude samé jahody a vedro na padnutí = nejlepší čas na přípravu jahodové dřeně. Nejvíce se mi osvědčila varianta s cukrovým sirupem (tj. svařená voda s cukrem), díky čemuž není dřeň tak tuhá a lze jí konzumovat téměř ihned po vyndání z mrazáku. 

Ingredience: (4 porce)
250 g očištěných jahod
60 g vody
60 g cukru

Omyté a očištěné jahody rozmixujeme na hladké pyré. Vodu s cukrem provaříme, jen aby se cukr rozpustil a přimícháme k jahodám. Plníme do kelímku nebo skleniček a dáme na několik hodin zatuhnout do mrazáku.
Domácí mrož

Tipy:
Nádoby (obzvláště ty skleněné) neplňte až po okraj, aby Vám nepraskly. V mrazáku vždy objem trošku nabude, tak ať se má kam rozpínat.


úterý 11. června 2019

Eton mess

Eton mess - pusinky s jahodami a šlehačkouPrvní zralé jahody ze zahrádky si zaslouží jen tu nejlepší péči:-) Dezert Eton mess, který pochází z Anglie je toho zářným příkladem. Základ tvoří sněhové pusinky, jahody a šlehačka a to je vše. Tři skvělé suroviny vykouzlí absolutní jahodové blaho.

Ingredience: (na cca 6 porcí)
2 bílky
120 g cukru krupice
500 g jahod
300 ml smetany ke šlehání

Nejprve si připravíme pusinky. Bílky začneme šlehat, a jakmile začnou pěnit přisypáváme po lžících cukr. Další cukr zapracujeme teprve až je předchozí řádně zašlehaný. Takto vyšleháme hustý lesklý sníh, který drží tvar. Pomocí cukrářského sáčku nastříkáme na plech vyložený pečícím papírem pusinky. Pečeme v troubě předehřáté na 110°C zhruba hodinu až hodinu a půl (záleží na troubě a velikosti pusinek). Upečené pusinky uchováváme ve vzduchotěsné nádobě.

Polovinu očištěných jahod si rozmixujeme na pyré. Druhou polovinu nakrájíme na menší kousky. Na dno pohárku rozdrobíme několik pusinek. Polijeme několika lžičkami jahodového pyré a a zasypeme trochou jahod. Na jahody naklademe vyšlehanou smetanu. Postup zopakujeme, abychom zaplnili pohár až k okraji. Ihned podáváme. 

Tipy:
Bílky šlehejte dlouho, aby se cukr dobře rozpustil a sníh byl opravdu lesklý a tuhý. Čím menší pusinky nastříkáte, tím rychleji budou upečené. Sněhové pečivo si můžete koupit už hotové, ale to není ono:-)

pondělí 10. června 2019

Mozartův dort

Pistáciovo-nugátový dortLetos se mi konečně podařilo nezapomenout na narozeniny mého blogu. Chtěla jsem tedy upéct něco speciálního a Mozartův dort, na který mám už nějakou chvíli políčeno mi přišel jako ideální. Než jsem se dopracovala k ideálnímu výsledku, tak jsem absolvovala několik pokusů, které všechny dopadly dobře, ale chuťově dostatečně nevystihovaly chuť Mozartových koulí. Ono najít ten správný balanc mezi chutí nugátu, pistáciového marcipánu a čokolády nebylo úplně jednoduché, ale podařilo se (tedy alespoň podle mého názoru:-)

Základ tvoří kakaový korpus doplněný o nugátový krém, marcipán, pistáciovou šlehačku a čokoládovou polevu. Recept je na suroviny poměrně náročný a může být oříšek sehnat ty správné suroviny, ale snad se nenecháte odradit. Nugát jsem použila tento lískooříškový s obsahem ořechů 33%. Marcipán je s obsahem mandlí skoro 50% a pistáciová šlehačka je doplněna o 100% pistáciovou pastu (tu můžete ale případně vynechat, ono sehnat nesolené pistácie je úkol sám o sobě:-).

Korpus:
3 vejce
60 g cukru
3 lžíce oleje
45 g hladké mouky
20 g kakaa
25 g mletých mandlí

Nugátová šlehačka:
150 g nugátu viz výše
200 ml smetany ke šlehání

Pistáciová šlehačka:
100 ml smetany ke šlehání
50 g nesolených loupaných pistácií
5 g 100% pistáciové pasty
25 g cukru moučka

Čokoládová poleva:
75 g hořké čokolády 55%
75 g smetany ke šlehání

Na dokončení:
100 g marcipánu s obsahem mandlí 50%
125 ml smetany ke šlehání
4 Mozartovy koule

Den předem si připravíme nugátovou šlehačku. Nugát si nakrájíme na menší kousky a dáme spolu se smetanou do kastrolku. Za občasného míchání necháme svařit, odstavíme a necháme vychladit do druhého dne.

Bílky si oddělíme od žloutků a šleháme je spolu s cukrem do pevného sněhu zhruba 7 minut. Poté opatrně vešleháme po jednom žloutky a po lžíci olej. Mouku, kakao a mleté mandle si smícháme a opatrně vmícháme do vaječné směsi, aby nespadla. Těsto přemístíme do formy vyložené pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 170°C zhruba 40 minut (dokud nebude zapíchnutá špejle čistá). Korpus necháme vystydnout a poté ho uvolníme z dortové formy.

Na pistáciovou šlehačku si zalijeme pistácie horkou vodou. Necháme chvilku odstát a poté odstraníme z pistácií hnědou slupičku. Pistácie necháme oschnout a poté je s cukrem rozmixujeme na co nejjemněji. Šlehačku s pistáciovou pastou vyšleháme do tuha a nakonec vmícháme mleté pistácie.

Korpus prokrojíme na tři stejné díly. Na první díl naneseme zhruba 150 g nugátové šlehačky a přiklopíme druhým plátem. Na silikonovém vále nebo na pečícím papíře si vyválíme marcipán na kruh stejného průměru jako má korpus. Marcipán přeneseme na korpus a navrstvíme na něj pistáciovou šlehačku. Přiklopíme třetím plátem a celý dort obmažemě zbylou nugátovou šlehačkou.

Na polevu si nalámeme čokoládu na malé kousky a zalijeme vroucí smetanou. Necháme několik minut odstát a poté promícháme do hladka. Dort poléváme od středu ke krajům. Obvod dortu přetřeme hladkým nožem, aby byla rozprostřena všude. Polevu necháme ztuhnout v lednici a nakonec zdobíme vyšlehanou smetanou a Mozartovými koulemi.

Mozartův dort

Tipy:
Všechny potřebné suroviny seženete v cukrářských potřebách, většinou se ale prodávají ve větších baleních než je potřeba. Doporučuji tedy podívat se spíše v nějakém hypermarketu. Nesolené pistácie doporučuji shánět v obchodech se zdravou výživou.

sobota 11. května 2019

Kaštanový koláč Castagnaccio

Koláč z kaštanové moukyKvěten je zatím ve znamení zkoušení nových surovin. Do ruky se mi konečně dostala dlouho sháněná kaštanová mouka. Kaštanová mouka se vyznačuje nasládlou chutí, je přirozeně bezlepková a kaštany navíc nepatří mezi alergeny, takže samá pozitiva. Jako první jsem chtěla vyzkoušet tradiční italský koláč Castagnaccio. Jak se ukázalo, tak to není koláč úplně v pravém slova smyslu. Koláč není téměř sladký a pro mě byl také poměrně hutný. Navíc je ochucený snítky rozmarýnu a piniovými oříšky. Rozmarýn mám spojený spíše se slanými pokrmy a piniové oříšky mě překvapily svou výrazně borovicovou chutí. Tím se pro mě zvláštnost koláče ještě umocnila.  Není to tedy koláč pro každého a popravdě přiznávám, že mě osobně příliš neoslovil.

Ingredience: (na formu o průměru 17,5 cm)
125 g kaštanové mouky
270 ml vody
15 g olivového oleje
15 g medu
35 g rozinek
25 g piniových oříšků
snítka rozmarýnu

Kaštanovou mouku zalijeme vodou a promícháme. Rozinky necháme nabobtnat v horké vodě a poté slijeme. Olej, med a rozinky přidáme ke kaštanové směsi a promícháme. Těsto přemístíme do formy vyložené pečícím papírem a posypeme piniovými oříšky a kousky rozmarýnu. Koláč pečeme v troubě předehřáté na 190°C zhruba 30 minut, dokud nebude povrch popraskaný. Koláč můžeme podávat studený i teplý.
Kaštanový koláč Castagnaccio

Tipy:
Koláč můžete při podávání dosladit medem.



úterý 7. května 2019

Cheesecake s vanilkou

Cheesecake s vanilkouTentokrát nejde až tak úplně o recept na cheesecake jako o porovnání různých sýrů, ze kterých lze cheesecake připravit. S touto myšlenkou jsem si pohrávala už dlouho, a když jsem v obchodě narazila na sýr Philadelphia v akci (i tak ale za cenu dost vysokou), tak bylo jasné, že nastal čas:-) Kromě originálního sýra jsem stejný cheesecake upekla ještě z krémového sýra cream cheese a také jsem zkusila poprvé cheesecake jen z mascarpone. Jak jinak jsem byla zvědavá, jak moc se budou jednotlivé verze lišit v chuti, především tedy originál od verze se sýrem, který používám já.  Kromě sýra byly všechny ingredience stejné, tedy až na množství cukru, které jsem v případě mascarpone snížila na 80 gramů, protože je samo o sobě nasládlé. A výsledek...?

Všechny tři verze měly trošku jinou hustotu náplně a verze s mascarpone mi částečně protekla formou, takže byla nejnižší. Rozdíl v použitých ingrediencích byl vidět hned po upečení. Mascarpone udělalo na povrchu bublinky, cream cheese byl lehce zvrásněný a nejvíc hladký na pohled byl cheesecake z Philadelphie. Na řezu jsem žádný výrazný rozdíl nepozorovala, takže zbývá to hlavní a to chuť. Nejvíce se dle očekávání odlišovala verze z mascarpone. Jelikož samotné mascarpone postrádá nakyslost, tak i cheesecake byl velice smetanový a jemný, a náplň připomínala spíše panna cottu. To druhé dva cheesecaky už tak rozdílné nebyly. Patrnější rozdíl byl ve struktuře, kdy cream cheese verze byla maličko hrubší na jazyku oproti jemné Philadelphii. Co se týká chuti, tak tam to již byl rozdíl opravdu minimální, cream cheese se mi zdál lehce kyselejší, ale víc se mi odhalit nepodařilo.

Vanilkový cheesecake
Za mě tedy jasný verdikt. Ano, cheesecake z Philadelphie byl opravdu nejlepší, ale vzhledem k jeho ceně mi rozdíl nepřišel natolik výrazný, takže zůstávám u krémového sýra. Navíc pokud cheesecake doplníte o ovocný přeliv, popř. budete připravovat ochucený, tak se podle mě rozdíl v chuti ztratí docela.

Korpus: (forma o průměru 17,5 cm)
100 g máslových sušenek
50 g másla

Náplň
375 g sýru Philadelphia/cream cheese nebo mascarpone
2 vejce S
100 g cukru
50 g zakysané smetany

Sušenky si nadrtíme v robotu nebo ručně a smícháme je s rozpuštěným máslem. Dno pečící formy si vyložíme a papírem a nasypeme na něj sušenkovou drť. Hmotu rovnoměrně natlačíme po celém dně a dáme zapéct do trouby předehřáté na 175°C zhruba na 10 minut.

Předpečený korpus necháme lehce vychladnout a zvýšíme teplotu trouby na 200°C a na dno dáme nádobu s vodou. Než se nahřeje trouba, tak si připravíme náplň. V míse smícháme všechny ingredience na hladký krém. Náplň nalijeme na korpus a dáme péct na 15 minut. Poté teplotu snížíme na 125°C a dopékáme dalších 30-40 minut, aby se střed lehce třásl. Troubu vypneme lehce pootevřeme a necháme v ní cheesecake alespoň hodinu "dojít". Upečený cheesecake uchováváme v lednici. 

Vanilkový cheesecake


Tipy:
Sušenky na cheesecake můžete použít libovolné. Díky švagrové jsem narazila v Lidlu na máslová kolečka ve 400 g balení, která obsahují 32% másla a hlavně žádné zbytečné suroviny navíc. V tomto receptu jsem je nezkoušela, ale vzhledem k vysokému obsahu másla předpokládám, že by pak do korpusu mělo stačit másla méně (třeba jen 40 gramů).

sobota 16. března 2019

Chléb s čokoládou a černým pivem

Chléb s čokoládou a černým pivemTak nevím, je to chleba nebo není? Vypadá jako chleba a recept je z knížky "Vůně chleba" od Mirky Van Gils Slavíkové, jenže...Když jsem ho doma dopekla, všudypřítomná vůně čokolády mi připomněla čokorolky z plundrového těsta, které jsem si dříve s oblibou (no dobrá, občas i teď:-) kupovala v supermarketech. Samotná ochutnávka mě pak vrátila do dětských let, kdy nám babička pekla buchty plněné kakaem, kterých jsme se mohly ujíst. Ačkoliv v chlebu není žádný cukr, tak mi těsto přišlo spíše do sladka (možná díky pivu nebo prostě díky množství čokolády). Tak teď babo raď.

Před upečením jsem také hodně řešila, s čím bude vhodně chleba podávat. To se ale záhy vyřešilo samo:-) Většinu jsme ho snědli samotného popř. doplněného o tenkou vrstvu másla a nakonec i o domácí malinovou marmeládu. Všechny varianty byly skvělé. V kombinaci se slaným si tento chléb představit nedovedu, maximálně tak s plátkovým sýrem. Po hlubokém zamyšlení:) bych ho tedy přirovnala spíše k mazanci nebo vánočce než k chlebu jako takovému. Určitě ale doporučuji vyzkoušet.

Ingredience:
350 ml černého piva
250 g hladké mouky
225 g celozrnné mouky
125 g hořké čokolády
7 g sušeného droždí
3 g soli

Do mísy si prosijeme hladkou mouku, přisypeme celozrnnou moukou a sůl. V mouce uděláme důlek, do kterého nalijeme ohřáté (nikoliv horké!) pivo. Vsypeme sušené droždí a lehce promícháme s pivem. Jakmile začne být droždí aktivní a začnou se na povrchu vytvářet malé bublinky, tak vše řádně promícháme a vypracujeme hladké nelepivé těsto. Nakonec vmícháme nahrubo nasekanou hořkou čokoládu a necháme přikryté utěrkou zhruba 45 minut kynout. Poté těsto znovu propracujeme a vytvoříme z něj bochánek, který necháme kynout na plechu další zhruba 1 a 1/2 hodiny. Chléb pečeme v troubě předehřáté 200°C zhruba 30-40 minut, dokud nebude při poklepání dunět.

Chléb s čokoládou a černým pivem
Tipy:
Při kynutí si pomáhám troubu předehřátou na 50°C, kterou před vložením těsta vypnu. V tomto případě jsem ovšem nedomyslela vliv tepla na čokoládu, která se teplem samozřejmě částečně rozpustila, takže před propracováním jsem musela dát těsto do chladu, aby znovu ztuhla. Pokud tedy kynutí v troubě využijete, zvolte podstatně nižší teplotu.Čokoládu používám v peckách (seženete v cukrářských potřebách), takže mi odpadá práce při jejím sekání.

sobota 9. března 2019

Pomerančovo-mandlový koláč

Pomerančovo-mandlový koláčPřed několika lety jsem ochutnala koláč upečený z celých mandarinek. Tehdy jsem se nemohla zbavit dojmu, že jím něco chemického, protože kůra z chemicky ošetřených citrusů se přeci nejí. Naštěstí nabídkai bio ovoce se za poslední dobu natolik zlepšila, že jsem se odhodlala a koláč si ve variantě s pomeranči upekla sama. Inspirací mi byla kuchařka Vůně francouzského pečení, která mě moc baví a snad se v dohledné době také dostanu k sepsání její "recenze".

Koláč je tedy z celých pomerančů a jen z mandlové mouky. Podobný jsem kdysi pekla z dýně a musím přiznat, že mě tehdy příliš nenadchl, protože mi přišel hodně nevýrazný. Od pomerančové verze jsem tedy příliš nečekala, ale byla jsem více než mile překvapena. Koláč je neuvěřitelně vláčný a šťavnatý s lehce pomerančovou chutí. K dozdobení jsem podle receptu použila kandované citrony, které ovšem můžete vynechat, protože chuť (na rozdíl od vzhledu) nijak výrazně neovlivňují. 

Těsto: (forma o průměru 23 cm)
3 vejce L
215 g cukru
300 g mandlové mouky (mleté mandle)
1 bio pomeranč (cca 225 - 250 g)
7 g prášku do pečiva (bezfosfátového)

Kandovaný citron:
165 g vody
165 g cukru
1 bio citron

Pomeranč omyjeme, dáme ho do hrnce a zalijeme ho studenou vodou. Přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme zhruba 45 minut do změknutí. Poté ho slijeme a necháme vychladnout. Mixérem šleháme celá vejce s cukrem zhruba 10 minut do husté světlé pěny. Pomeranč si rozpůlíme a odstraníme pecky. Nakrájíme ho na menší kousky a rozmixujeme na pyré, které opatrně vmícháme k vaječné pěně. Nakonec opatrně po částech vmícháme mleté mandle smíchané s práškem do pečiva. Dno dortové formy si vyložíme pečícím papírem a boky vymažeme máslem a vysypeme mandlovou moukou. Těsto přesuneme do formy. a pečeme v troubě předehřáté na 170°C zhruba 35 minut, dokud nevyjde zapíchnutá špejle suchá.

V kastrolku smícháme vodu s cukrem a přivedeme k varu. Citron si omyjeme a nakrájíme ho na plátky tenké zhruba 2 mm, které vložíme do vroucího cukerného roztoku a vaříme je zhruba 10 minut, dokud nezprůhlední. Necháme vychladnout a citrony následně použijeme k dozdobení koláče. 

Pomerančovo-mandlový koláč


Tipy:
Koláč můžete dozdobit živými květinami (já jsem použila macešky) a dílky a kůrou z pomeranče. BIo pomeranče jsou již běžně k sehnání v hypermarketech a také např. v Lidlu.

čtvrtek 28. února 2019

Čokoládové cupcakes s kaštanovým krémem

Čokoládové cupcakes s kaštanovým krémemPříběh o tom, jak se u mě konečně vyskytlo kaštanové pyré, jsem psala v minulém příspěvku. Jelikož nás kombinace kaštanů a čokolády nadchla, tak jsem se je rozhodla zkombinovat s čistě čokoládovým korpusem v podobě cupcakes. Na hodnocení výsledku jsme se tentokrát příliš neshodli. Za mě byl korpus příliš suchý a tuhý, přitom se mělo jednat o recept na brownies cupcakes, takže jsem čekala velice vláčné těsto. Navíc těsto chuťově vynikající krém totálně přebilo. Mužské osazenstvo mé zklamání zdaleka nesdílelo a nad výsledkem se rozplývalo. Buď jak buď, minimálně kvůli kaštanovému krému si tento recept zaslouží zveřejnění:-)

Těsto: (na 12 cupcakes)
120 g polohrubé mouky
75 g máslo
70 g cukru krupice
50 g třtinového cukru
30 ml vody
150 g hořké čokolády
2 vejce
1/4 lžičky jedlé sody


Krém:
200 g mraženého kaštanového pyré
125 g smetany ke šlehání
125 g mascarpone

Do kastrolku si dáme máslo, vodu a oba cukry, za občasného míchání přivedeme k varu. Odstavíme a vmícháme čokoládu. Mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí a necháme lehce vychladnout. V míse šleháme několik minut vejce do světlé pěny. K vyšlehaným vejcím opatrně přimícháváme čokoládovou směs. Nakonec vmícháme mouku s jedlou sodou. Těsto přelijeme do formy na cupcakes vyložené papírovými košíčky. Pečeme v troubě předehřáté na 175°C zhruba 15 minut, dokud nevyjde zapíchnutá špejle suchá. Upečené cupcakes necháme lehce vychladnout a poté je vyndáme z formy a necháme zcela vychladnout.

Na krém necháme rozmrznout pyré. Šlehačku s mascarpone vyšleháme do tuha a nakonec opatrně vešleháme kaštanové pyré. Krém přendáme do cukrářského sáčku s řezanou špičkou a ozdobíme jím všechny cupcakes. Můžeme dozdobit čokoládou.

Čokoládové cupcakes s kaštanovým krémem


neděle 24. února 2019

Kaštanový cheesecake

Kaštanový cheesecakeUpéct něco z kaštanů mě lákalo už hodně dávno, ale do teď jsem na ně nikde nenarazila. Tedy, abych byla přesná, kaštanové pyré popř. kandované kaštany se dají sehnat většinou ve zdravé výživě, jenže poměr množství versus cena mi přišla vysoká s ohledem na to, že jsem ani nevěděla, zda budu s výsledkem spokojená. Nyní jsem na mražené kaštanové pyré narazila překvapivě v Penny Marketu, takže jsem nelenila a hned ho pořídila.

Nejraději bych upekla nějaký dort, ale zatím jsem nenašla recept, který by se mi líbil, takže začínám zlehka cheesecakem. Kupované pyré má tu výhodu (nebo nevýhodu?), že je již slazené cukrem a ochucené rumem, takže výsledek je již do jisté míry dán. Většina receptů s kaštany obsahuje také čokoládu, já jsem ale bála, aby chuťově nepříliš výrazné kaštany čokoládu unesly, a tak jsem jí vynechala. Ve výsledku se to ale projevilo a nakonec jsem nesnědenou polovinu cheesecaku čokoládou potřela a tato verze nám chutnala více.

Korpus: (na formu o průměru 17,5 cm)
75 g máslových sušenek
50 g mletých mandlí
40 g másla

Náplň:
200 g kaštanového pyré
250 g mascarpone
30 g smetany ke šlehání
1 vejce L

Na dokončeni:
50 g hořké čokolády
25 g zakysané smetany

Sušenky si rozdrtíme na malé kousky a smícháme je s mandlemi a rozpuštěným máslem. Směs upěchujeme na dno dortové formy vyložené pečícím papírem. Dáme zapéct do trouby předehřáté na 175°C na 10 minut.

V míse smícháme rozmražené pyré s mascarpone a vejci na hladký krém, který nalijeme na předpečený korpus. Na dno trouby dáme nádobu s horkou vodou a cheesecake pečeme nejprve 15 minut na 175°C, poté teplotu snížíme na 125°C a pečeme dalších zhruba 45 minut. Správně upečený cheesecake se na středu ještě lehce třese. Cheesecake necháme vychladnout v pootevřené troubě.

Čokoládu si rozpustíme nad vodní lázní a smícháme jí se zakysanou smetanou. Polevu natřeme na povrch cheesecaku a necháme zatuhnout. (Cheesecake na obrázku je bez polevy viz vysvětlení výše)

Kaštanový cheesecake

Tipy:
Pokud Vám dobře netěsní dortová forma, postavte ji raději na menší plech nebo dno větší dortové formy, abyste předešli připalování másla, které může z formy během pečení vytékat. 

pondělí 18. února 2019

Kakaovo-kokosové sušenky

Kakaovo-kokosové sušenky
Poslední dobou mám slabost pro skořicová esíčka, jenže po přečtení složení se mi vlastně už téměř žádné sušenky kupovat nechce a raději si je upeču sama. Jenže co se nestalo, dvakrát jsem se o esíčka pokusila a ani jeden z receptů nedopadl podle mých představ. První výtvor byl vyloženě nedobrý a ten druhý byl sice dobrý, ale okolo esíček prošel velkým obloukem. Tak trochu jsem nabyla dojmu, že každý recept na sušenky se skořicí se vydává za ten správný recept na esíčka. Naštěstí platí, že všechno zlé je pro něco dobré, takže jsem díky tomu narazila na recept na obdobu sušenek koka, který už naštěstí nebyl až tak úplně mimo. Samozřejmě, že kupované sušenky budou chutnat vždy trochu jinak, ale tady je ten rozdíl opravdu malý.

Ingredience: (na cca 40 sušenek)
120 g hladké mouky
110 g másla
50 g moučkového cukru
10 g vanilkového cukru
10 g kakaa
50 g strouhaného kokosu
3/4 lžičky jedlé sody

Do mísy si ke změklému máslu přidáme všechny ostatní suroviny a vypracujeme kompaktní těsto. Z těsta válíme malé kuličky, které klademe na plech vyložený pečícím papírem. Každou kuličky zploštíme vidličkou. Pečeme v troubě předehřáté na 175°C zhruba 10-12 minut. Upečené sušenky opatrně sundáme z plechu a necháme vychladnout.

Kakaovo-kokosové sušenky Koka

Tipy:
Množství vystačí zhruba na 1,5 plechu. Množství sušenek záleží na tom, jak velké budete vyvalovat kuličky. Během pečení kuličky lehce nabudou, takže mezi nimi nechávejte rozestupy, aby se nespekly dohromady.

středa 13. února 2019

Dort s pěnou z hořké a bílé čokolády (Triple chocolate mousse cake)

Dort s pěnou z hořké a bílé čokolády V týdnu jsem potřebovala, upéct něco rychlého, ale přesto slavnostního taťkovi k narozeninám. Když jsem přemýšlela, co by to tak mohla být, tak jsem přišla na to, že mi zde na blogu chybí téměř přelomový recept na dort s pěnou z hořké a bílé čokolády. Přelomový recept je to tedy asi jen pro mě, ale kdysi před lety nastartoval mojí pečící mánii, která se mě drží dodnes;-) Jedná se o naprosto jednoduchý recept s dokonalým výsledkem a neznám nikoho, komu by tento dort nechutnal. Pro celiaky je navíc přirozeně bezlepkový, takže další malé plus. 

Těsto: (forma o průměru 18 cm)
100 g čokolády min. 67%
45 g másla
2 vejce
1/2 lžičky instantní kávy
20 g cukru

Pěna z hořké čokolády:
175 ml smetany ke šlehání
100 g hořké čokolády 

Pěna z bílé čokolády:
175 ml smetany ke šlehání
100 g bílé čokolády
1/2 lžičky práškové želatiny

Na těsto si ve vodní lázni rozpustíme čokoládu s máslem a instantní kávou. Necháme vychladnout a vmícháme žloutky. Bílky vyšleháme spolu s cukrem a solí do tuhého sněhu a postupně opatrně vmícháme k čokoládové směsi. Dno dortové formy vyložíme pečícím papírem a přelijeme do ní těsto. Pečeme v troubě předehřáté na 160 °C zhruba 15-20 minut. 

Upečený korpus necháme vychladnout a poté ho opatrně uvolníme z formy. Korpus upevníme zpět do formy jejíž boky jsme si vyložili pečícím papírem nebo dortovou fólií.

Hořkou čokoládu si ve větší misce rozpustíme ve vodní lázni a necháme zchladnout. Šlehačku si vyšleháme do tuha a postupně jí vmícháváme k čokoládě. Řádně promícháme a rovnoměrně naneseme na korpus. 

Práškovou želatinu zalijeme trochou studené vody a necháme nabobtnat. Bílou čokoládu si opět rozehřejeme nad vodní lázní. V kastrolku ohřejeme 50 ml smetany a smícháme s nabobtnalou želatinou, čímž se želatina rozpustí. Směs přimícháme k rozehřáté bílé čokoládě a necháme zchladnout. Zbytek smetany vyšleháme do tuha a smícháme s čokoládou. Naneseme na korpus a necháme v lednici několik hodin ztuhnout.

Dort s pěnou z hořké a bílé čokolády
Tipy:
Korpus se během pečení hodně nafoukne, ale po vyndání hodně klesne, což je normální. Korpus je hodně křehký, takže se s ním lépe pracuje, pokud ho necháte 1 den uležet. Pokud obvod dortové formy před sestavením nevyložíte fólií nic se nestane, jen Vám půjde finální dort trošku hůř vyndat a nebude mít tak hezké okraje. Ušlehanou smetanu vmíchávejte vždy k čokoládě, pokud byste postupovali opačně, riskujete, že čokoláda začně ihned tuhnout a budete mít v pěně hrudky. Na pěnu používám šlehačku s min. 33% procenty tuku (to je ta v krabičce se stříškou:-)

čtvrtek 31. ledna 2019

Cheesecake se skořicovým mramorováním

Skořicový cheesecakeNový recept na cheesecake jsem nějakou dobu nezkoušela. Původní recept na tvarohové řezy se jednoduchou záměnou tvarohu za krémový sýr a zakysanou smetanu stal cheesecakem. Jelikož jsme doma milovníci skořice úplně všichni, tak u nás tenhle cheesecake zabodoval na plné čáře. Skořice i přes značné množství není chuťově až tak dominantní (někdo by jí snesl i více), a její chuť mi přijde krásně vyvážená.

Korpus: (forma o průměru 17,5 cm)
125 g sušenek Lotus
40 g másla

Náplň:
400 g krémového sýra
100 g zakysané smetany
60 g cukru
1 vejce

Skořicová poleva:
50 g másla
100 g třtinového cukru
2 lžičky skořice
1 lžíce hladké mouky

Dno dortové formy si vyložíme pečícím papírem. Sušenky nadrtíme na malé kousky a smícháme s rozpuštěným máslem. Směs přesuneme do formy a rovnoměrně ji upěchujeme na dno. Dáme zapéct do trouby předehřáté na 175°C zhruba na 10 minut. Poté vyndáme, teplotu zvýšíme na 200°C a na dno trouby dáme nádobu s horkou vodou.

Mezitím si připravíme skořicovou polevu. Do kastrolku dáme máslo, třtinový cukr a skořici a na mírném ohni mícháme, dokud se máslo nerozpustí. Odstavíme z plotny a vmícháme hladkou mouku.

V míse smícháme všechny suroviny na náplň na hladký krém a nalijeme ho na vychladlý sušenkový základ. Na náplň klademe po celé ploše lžičkou skořicovou polevu. Efekt mramorování vytvoříme tak, že si vezmeme špejli a libovolnými tahy projedeme náplní. Dortovou formu položíme na plech nebo na dno větší dortové formy a dáme péct.

Pečeme na 200°C 15 minut. Poté teplotu snížíme na 125°C a pečeme dalších zhruba 30-40 minut. Upečený cheesecake se na středu ještě lehce třese. Troubu vypneme a necháme v ní cheesecake "dojít".

Cheesecake se skořicovým mramorováním


pondělí 28. ledna 2019

Celozrnný chléb bez hnětení

Celozrnný chléb bez hněteníPrimárně je tento blog zaměřený na sladké pečení, ale tento recept na chléb u mě natolik zabodoval, že jsem se rozhodla jej sem také přidat. Obecně mi pečení chleba moc nejde a tento recept je snad jediný, který se mi povedl vždy. Jeho nespornou výhodou je to, že těsto není třeba nijak hníst a stačí suroviny jen smíchat a nechat kynout.

Ingredience: (chlebíčková forma o rozměrech 10x25 cm)
375 g vody
5 g sušeného droždí
5 g cukru
5 g slunečnicového oleje
5 g octa
190 g špaldové mouky
175 g celozrnné mouky
6 g soli
40 g slunečnicových semínek
20 g lněných semínek

Do větší mísy nalijeme teplou vodu a přisypeme sušené droždí a cukr. Promícháme a počkáme než začne být droždí aktivní a na povrchu se začnou objevovat bublinky. Přidáme polovinu špaldové mouky a dobře promícháme. Přidáme zbytek špaldové mouky a opět promícháme. Stejně postupujeme i s celozrnnou moukou. S poslední dávkou mouky přidáme sůl a semínka a promícháme. Těsto by mělo mít řidší kašovitou konzistenci. Podle potřeby přidáme celozrnnou mouku nebo vodu.

Mísu s těstem přikryjeme čistou utěrkou a dáme na teplé místo kynout zhruba na 45 minut, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem. Troubu předehřejeme na 190°C. Chlebovou formu vyložíme pečícím papírem a těsto do ní přesuneme a dáme péct do trouby na 50 minut. Upečený chléb zní při poklepání dutě.

Celozrnný chléb bez hnětení
Tipy:
Těsto nechávám kynout ve vypnuté troubě předehřáté na 50°C. Semínka můžete přidávat podle chuti. Pro lepší chuť přidávám ještě chlebové koření, které kupuji v Koření od Antonína. Pokud chcete mít chléb hezky opečený ze všech stran, doporučuji ho po 40 minutách z formy vyndat, otočit a péct jen na plechu. Místo špaldové mouky můžete použít obyčejnou hladkou.



středa 23. ledna 2019

Dort z křehkého těsta zdobený živými květy

Dort z křehkého těsta zdobený živými květyDortové trendy se mění tak strašně rychle, že je většinou ani nestíhám zaznamenat. Trošku to bude asi tím, že netrávím moc času prohlížením internetu, takže mi snadno nějaký ten hit uteče. Podobně (ale naštěstí ne úplně) tomu bylo i v případě tohoto typu dortu. Typické je pro něj to, že se peče ve tvaru různých číslic či písmen a dozdobený je živými květinami, ovocem, pusinkami atp. Samotné pečení, skládání a dozdobení není nijak složité, přitom výsledek je opravdu úžasný. Dort se skládá z křehkého těsta a krému z mascarpone. Já jsem se bála, aby nebyl příliš fádní, takže jsem mascarpone ochutila citronovým krémem lemon curd a byla jsem spokojená. Výsledná chuť samozřejmě není žádný ohňostroj chutí, ale mě dort chutnal a myslím, že i pro ostatní to byla příjemná změna.

Těsto: (na 2 čísla)
500 g hladké mouky
300 g másla
180 g cukru moučka
60 g mletých mandlí
2 vejce

Krém:
500 g mascarpone
400 g lemon curd (viz níže)

Lemon curd:
3 vejce
80 ml citronové šťávy (množství zhruba ze dvou citronů)
4 g kůry z chemicky neošetřených citronů
150 g cukru
50 g másla

Na dokončení:
jahody
pusinky
květiny 

Těsto si připravíme ve food processoru s ostrými noži. Nejdříve promixujeme změklé máslo pokrájené na menší kousky s cukrem a mandlemi. Postupně přidáváme mouku a mixujeme. Nakonec přidáme vejce a mixujeme, dokud se nezačne tvořit kompaktní těsto. Těsto krátce dopracujeme ručně, zabalíme ho do folie a dáme minimálně na hodinu do chladu.

Na lemon curd si omyjeme a osušíme citrony. Nastrouháme si kůru, kterou spolu s vymačkanou šťávou, cukrem a vejci vaříme nad párou do zhoustnutí. Během vaření mícháme, aby se nám krém nesrazil. Po uvaření přidáme máslo, které necháme rozpustit a promícháme. Na krém položíme potravinářskou folii, aby se nám nevytvořil škraloup a dáme do chladu vystydnout

Zhruba třetinu těsta si vyválíme na lehce pomoučeném vále na tloušťku 5-6 mm. Těsto opatrně přeneseme na pečící papír a vyřežeme tvar dle šablony. Číslo hustě propícháme vidličkou a dáme péct do trouby předehřáté na 175°C zhruba na 15 minut (dokud nezačnou zlátnout okraje). Upečené číslo sundáme opatrně z plechu a necháme vychladnout. Stejně postupujeme se zbylým těstem, abychom měli od každého čísla upečené 2 pláty. Těsto se snažíme příliš nepropracovávat a pokud s ním nemanipulujeme, tak ho uchováváme v chladu.

Na krém si prošleháme mascarpone s lemon curd. Krém přendáme do sáčku s kulatou cukrářskou špičkou.

Na dortovou podložku příp. tác si dáme trochu krému a přilepíme spodní plát těsta. Po vnitřním i vnějším obvodu těsta stříkáme kopečky krému. Krémem zaplníme i střed korpusu. Na krém opatrně položíme druhý plát a nazdobíme ho stejným způsobem. Stejně postupujeme i u druhého čísla. Dort necháme minimálně do druhého dne uležet. Před podáváním dozdobíme ovocem, pusinkami a čerstvými květinami.

Dort k 80.narozeninám

Tipy:
Toto množství těsta zpracovávám ve food processoru na dvakrát. Těsto lze samozřejmě udělat i ručně. Zbylé těsto můžete buď zmrazit, upéct z něj tartaletky nebo třeba jen sušenky. Těsto vyvaluji plastovým válečkem s postranními kroužky, které zajistí stejnoměrnou výšku těsta. S upečeným těstem manipulujeme opatrně, vzhledem ke své velikosti se má tendenci lámat. Velikost jednoho mého čísla byla 21x16 cm. Dort vystačil pro 12 lidí.

pátek 11. ledna 2019

Horká čokoláda

Horká čokoládaA je tu leden a konečně také ta pravá zima. Za oknem chumelí jako o život, tak hurá ven:) Pobyt venku má svoje specifické kouzlo, kromě nádherně bílé krajiny to jsou návraty domů do tepla, kdy se těším na zasloužený šálek něčeho horkého. Momentálně u mě vyhrává horká čokoláda. Nejlepší je samozřejmě ta domácí, protože si jí uděláte přesně tak, jak máte rádi. Já preferuji hustější variantu a výraznou chuť hořké čokolády. Pokud se chci opravdu odměnit, přidám ještě kopec šlehačky (to ale jen po opravdu dlouhé procházce:-).

Ingredience: (na 2 menší šálky)
200 ml mléka
50 g hořké čokolády (ideálně 55%)
2 zarovnané lžičky kakaa
2 zarovnané lžičky škrobu

Na dokončení:
100 ml smetany ke šlehání

Mléko dáme do kastrolku a rozmícháme v něm škrob a kakao. Za stálého míchání povaříme do zhoustnutí. Směs odstavíme z ohně a vmícháme do ní čokoládu nalámanou na malé kousky. Mícháme, dokud se všechna čokoláda nerozpustí. Nalijeme do hrníčku a ozdobíme ušlehanou smetanou.

Tipy:
Kdo má raději sladší čokoládu může přidat lžičku cukru.