středa 30. prosince 2015

Turecký med

Turecký med (soft nougat)Turecký med jsem měla ráda už jako malá. Poslední dobou, ale mám čím dál tím raději jeho zahraniční podobu, která je na rozdíl od té české, hezky měkká a nehrozí tedy vylomení zubu. Kdysi jsem se o domácí turecký med už pokoušela, ale tehdy to dopadlo tak, že celý můj výtvor skončil v koši. Tentokrát jsem sáhla po sofistikovanějším receptu vyžadujícím dodržení správných teplot, takže jsem věřila v kladný výsledek. Pro případ, že by se ale opět nezadařilo, jsem pro jistotu místo mandlí použila obyčejné arašídy, aby mě případná ztráta tolik nebolela. Med se povedl, ale ukázalo se, že je k rychlé spotřebě, neb po delším pobytu se při pokojové teplotě začal roztékat.Takže pokud recept vyzkoušíte, uchovávejte med zavřený v chladu a suchu a nebo ho prostě hned snězte:-)

Ingredience:
50 g vody
175 g cukru krupice
80 g glukózového sirupu
80 g medu
1 bílek
50 g arašídů
50 g lískových ořechů
25 g sušených brusinek

Vodu, 150 g cukru a glukózu přivedeme k varu a necháme vařit, dokud směs nedosáhne 145°C. Poté ji odstavíme, vmícháme med a opět přivedeme na teplotu 145°C. Mezitím si ušleháme do tuha bílek s 25 g cukru a opatrně do něj za stálého šlehání vléváme svařený cukr s medem. Směs šleháme asi minutu, poté vyměníme metly za hnětací a hněteme asi pět minut. Nakonec vmícháme ořechy a brusinky a promícháme. Hmotu přesuneme na pečící papír posypaný moučkovým cukrem a dáme do chladu ztuhnout. Med krájíme ostrým nožem na kostky a obalujeme v moučkovém cukru.

Tipy:
Do medu můžete přidat jakékoliv oblíbené oříšky nebo sušené ovoce. Já mám nejraději kombinaci mandlí a brusinek, které sladkému medu přidají ten správný nakyslý šmrnc.

neděle 27. prosince 2015

Kolečka s cukrovou polevou (Rousquilles)

Rok od roku peču na Vánoce méně a méně cukroví. Ne snad, že by mě to nebavilo, ale nejsou strávníci. Proto peču všechny druhy v polovičních dávkách a k dispozici je dávám ještě před Vánocemi. Takže z toho mála zbude tak akorát na svátky (dnes jsem dojedli poslední kousky) a nehrozí žádné přejídání.

Letos jsem po dlouhé době vyzkoušela nový recept, který se z osvědčil. Recept je z kuchařky Dezerty jedna báseň a sama jsem byla zvědavá, co vzejde z věnečků s tajemným názvem Rosquilles. Výsledek bych chuťově připodobnila k francouzským mléčným houstičkám. Věnečky mají ovšem oproti nadýchaným kynutým houskám tužší konzistenci, ale i tak jsou moc dobré. 


 RosquillesTěsto: 
300 g hladké mouky
90 g másla
90 g moučkového cukru
3 žloutky 
30 g medu
125 ml mléka
1 lžička prášku do pečiva
1 lžíce vanilkového extraktu

Poleva:
170 g moučkového cukru
1/2 bílku
2 lžíce rumu 

Mouku s práškem do pečiva si prosijeme a smícháme s ostatními surovinami. Vypracujeme na hladké nelepivé těsto. Pokud by těsto lepilo, přidáme trochu mouky. Těsto dáme zhruba na hodinu odpočinout od lednice.

Na pomoučeném vále si vyválíme silnější těsto (cca 4-5 mm vysoké) a vykrajujeme z něj kolečka. Každému kolečku ještě vykrojíme střed, aby nám vznikl tvar věnečku. Pečeme na plechu vyloženém pečícím papírem v předehřáté troubě na 160°C zhruba 15 minut.

Bílek s cukrem vyšleháme do konzistence trochu řidšího sněhu a vmícháme rum. Upečená a vychladlá kolečka namáčíme ze shora v polevě a dáme dosušit do trouby na 50°C zhruba na 20 minut, dokud nebude poleva suchá.
 
Tipy: 
Už několikrát jsem zde zmiňovala, že nejsem příznivcem používání syrových vajec, proto i v tomto případě používám na polevu sušené pasterizované bílky.

sobota 28. listopadu 2015

Koláč se zázvorem, jablky a sušenými švestkami

Předem upozorňuji, že tento koláč není pro každého:-) Osobně ho řadím do kategorie zdravé pečení, což může být pro mnohé samo o sobě dostatečnou překážkou ke konzumaci a výrazná chuť zázvoru tomu určitě nepřidá. Mně ale tento koláč chutná a s menším vylepšením v podobě čokoládové polevy ho překvapivě bez výhrad konzumovalo i mužské osazenstvo naší rodiny.

Zázvorový koláčTěsto: (na formu 17x25cm)
100 g másla
2 vejce
3 menší jablka
100 g celozrnné mouky
100 g hladké mouky 
150 g třtinového cukru
100 g sušených švestek
1 lžička prášku do pečiva
30 g čerstvého zázvoru
1 lžíce sušeného zázvoru

Poleva:
60 g mléčné čokolády
45 g másla

Švestky si zalijeme horkou vodou a necháme je nabobtnat. Jablka si nakrájíme na malé kousky a dáme do mísy. Švestky si slijeme, nakrájíme na malé kousky a přidáme k jablkům. Přidáme vejce, rozpuštěné máslo, nastrouhaný zázvor, všechnu mouku s práškem do pečiva a mletý zázvor a důkladně promícháme. Pečeme v troubě předehřáté na 160°C zhruba 45 minut dokud zapíchnutá špejle nezůstane suchá. 

Čokoládu a máslo si pomalu rozpustíme a umícháme do hladka. Polevou nalijeme na studený koláč a necháme zatuhnout.

Tipy:
Jablka můžete do těsta nastrouhat, koláč pak bude ještě vláčnější. Těsto můžete péct také v kulaté formě o průměru 23 cm.


neděle 22. listopadu 2015

Medovníkový dort se smetanovou náplní a hruškami

Na tomto dortu mi nejdéle trvalo vymyslet pro něj vhodné jméno. V původním receptu byl nazván jako hruškový cheesecake v medovníku. Jenže když jsem ho upekla, tak jsem zjistila, že s cheesecakem nemá chuťově až tak moc společného a název medovník je také moc zavádějící. Nakonec jsem tedy zvolila ultra dlouhé pojmenování, které ale snad dostatečně vystihuje výsledný produkt:-) Bez ohledu na název je to každopádně hodně povedená záležitost, kterou doporučuji vyzkoušet.

Medovníkový dort se smetanovou náplní a hruškamiTěsto: (na formu o průměru 23 cm)
170 g másla
2 vejce
150 g cukru krupice
270 g hladké mouky
2 lžíce medu
1 lžíce kakaa
1 lžička jedlé sody

Náplň:
400 g krémového sýra
250 ml smetany ke šlehání
200 g zakysané smetany
100 g cukru krupice
12 g mleté želatiny
4 kompotované hrušky
50 ml šťávy z hruškového kompotu nebo vody

Nejprve si připravíme vodní lázeň, ve které budeme připravovat těsto. Do kastrolu dáme trochu vody, kterou přivedeme k varu a nad ní postavíme misku nebo další hrnec, do kterého dáme máslo a necháme ho rozpustit. Poté přidáme vejce a postupně med a všechny ostatní ingredience. Těsto šleháme pomocí šlehače s hnětacími metlami, dokud nebude hladké. Těsto přemístíme do dvou forem o průměru 23 cm vyložených pečícím papírem a pečeme na 170°C zhruba 12-15 minut do zlatova. Upečený korpus necháme vychladnout.

Želatinu zalijeme šťávou z kompotu a necháme nabobtnat. V míse si prošleháme krémový sýr se zakysanou smetanou a cukrem. Šlehačku si ušleháme do polotuha a opatrně ji vmícháme k náplni. Přidáme hrušky nakrájené kousky. Nabobtnalou želatinu si rozehřejeme na mírném ohni (nesmí se vařit) a vmícháme ke smetanové směsi. 

Vychladlé korpusy si uvolníme z ráfku a seřízneme případné nerovnosti. Jeden korpus dáme zpět do ráfku a opatrně na něj nalijeme smetanovou náplň. Přikryjeme druhým plátem a dáme zatuhnout do lednice minimálně na 4 hodiny.

Medovník ala cheesecake
Tipy:
Pokud nemáte dvě formy stejného průměru a pečete těsto na dvakrát, doporučuji neupečené těsto udržovat teplé, aby se pak dobře dávalo do formy.

neděle 8. listopadu 2015

Svatomartinské koláče

Co nevidět tu máme svátek svatého Martina. Ten není spojen jen se svatomartinskou husou ale také s koláči. Abych se o recept mohla podělit, pekla jsem koláče v předstihu a musím říct, že tak jako s tímto receptem jsem se snad s žádným jiným nepotrápila. Na blog jsem se ho nakonec rozhodla dát jen proto, aby sloužil jako varování, že takto to fungovat nebude. Nemám tím namysli chuť koláčů, která byla naprosto v pořádku ale konzistenci jednotlivých náplní. Máková a povidlová byly příliš tuhé a tvarohová naopak úplně tekutá, takže ačkoliv jsem si se zdobením koláčů chtěla vyhrát, neměla jsem šanci. Aby toho nebylo málo, tak fotky se také nepovedly. Příště snad raději upeču tu husu:-)

Koláč s tvarohem, mákem a povidlyTěsto: (cca na 2 koláče á 20 cm a 4 malé)
250 g hladké mouky
50 g cukru
125 ml mléka
60 g másla
1 žloutek 
15 g droždí

Tvarohová náplň:
125 g tučného tvarohu
1/2 žloutku
50 g cukru

Maková náplň:
125 g mletého máku
100 ml mléka
60 g cukru

Povidlová náplň:
125 g povidel
25 ml rumu

Část mléka si ohřejeme, aby bylo vlažné, rozdrobíme do něj droždí, přidáme lžíci cukru a zasypeme trochou mouky. Misku přikryjeme čistou utěrkou a v teple necháme vzejít kvásek. Mezitím si do větší mísy odvážíme ostatními suroviny na těsto, ke kterým přidáme vzešlý kvásek. Vypracuje pružné hladké těsto. Mísu překryjeme utěrkou a necháme hodinu v teple kynout.

Na tvarohovou náplň si smícháme všechny suroviny. Stejně připravíme i povidlovou náplň. Mák s mlékem a cukrem si svaříme a necháme vystydnout.

Vykynuté těsto si rozdělíme na dva díly, které si rozválíme na dva kruhy. Na těsto přiložíme dno od dortové formy nebo talíř o průměru 20 cm a přesahující těsto odřízneme. Z odříznutého těsta uděláme malé koláčky. Koláče zdobíme jednotlivými náplněmi pomocí zdobícího sáčku a špiček dle fantazie. Dozdobit je můžeme hrozinkami a mandlemi. Okraje koláčů potřeme rozšlehaným žloutkem a pečeme v předehřáté troubě na 170°C asi 35 minut do zlatova..

Tipy:
Ani jedna z náplní neměla konzistenci takovou, aby se s ní daly koláče hezky ozdobit. Na tvarohovou náplň použijte raději tvaroh v alobalu nikoliv ve vaničce. Maková náplň si určitě žádá více mléka. U povidel je to nejobtížnější, každá mají jinou konzistenci, takže musíte trochu spoléhat na vlastní odhad. Místo rumu můžete povidla naředit také vodou.

sobota 31. října 2015

Arašídové sušenky

Sušenky s arašídovým máslemJelikož zkouším neustále nové recepty, tak se mi dost často stává, že nějaký osvědčený recept klidně rok neupeču. Jako třeba tyhle sušenky, vždycky všem chutnaly a já je přitom neupekla skoro dva roky. Tak trochu si myslím, že to je kvůli tomu, že jsou strašně jednoduché na přípravu a já teď mám raději recepty, které vyžadují trošku více námahy. Dneska ale nebylo vůbec času nazbyt, takže jsem tento recept více než uvítala.

Ingredience: (na cca 20 sušenek)
150 g hladké mouky
70 g másla
70 g arašídového másla
100 g třtinového cukru
1 vejce
1 lžička prášku do pečiva 

Příprava je opravdu jednoduchá. Všechny suroviny smícháme a vypracujeme na těsto. Z těsta válíme kuličky zhruba o velikosti vlašského ořechu, které lehce zploštíme a dáváme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme v předehřáté troubě na 190°C zhruba 15 minut dokud sušenky nezačnou zlátnout. Upečené sušenky jsou měkké, ale po vychladnutí ztvrdnou.

Tipy:
Arašídové máslo za rozumnou cenu seženete v rámci amerického týdne v jednom nejmenovaném supermarketu. Na sušenky můžete použít arašídové máslo s kousky i to hladké (já mám raději variantu s kousky). 

středa 28. října 2015

Dýňový cheesecake

Dýně patří ke stálicím podzimu a  způsobů, jak jí využít v kuchyni, je nepřeberně mnoho. Dýně není nijak chuťově výrazná a lze jí tedy přidat prakticky do všeho. Po mých loňských experimentech s dýňovými koláči došla letos konečně řada na cheesecake. Tak jako ostatní dýňové recepty vyžaduje i tento kladný vztah ke skořici, která hraje v chuti výraznou roli. Na pečení jsem poprvé vyzkoušela dýni máslovou, kterou v obchodě snadno poznáte, na rozdíl od ostatních druhů má tvar hrušky.
Dýňový cheesecake
Korpus: (na formu o průměru 17,5 cm)
100 g sušenek Lotus
30 g másla

Náplň:
100 g máslové dýně
200 g ricotty
200 g krémového sýra
60 g cukru
1 vejce
1 lžička skořice
1/2 lžičky mletého zázvoru


Dýni si omyjeme, rozpůlíme a vydlabeme semínka. Na menší kousky si nakrájíme cca 125 g, které dáme vařit zhruba na 10 minut, dokud dýně nezměkne. Uvařenou dýni slijeme a necháme vychladnout. Pak ořízneme slupku a 100 g rozmixujeme na pyré.

Sušenky si rozdrtíme buď ručně nebo v mixéru  a smícháme je s rozpuštěným máslem. Směs upěchujeme na dno dortové formy vyložené pečícím papírem. Dáme zapéct do trouby předehřáté na 180°C asi na 7 minut.

Všechny ingredience na náplň smícháme dohromady. Zapečený sušenkový základ vyndáme z trouby a nalijeme na něj dýňovou směs. Cheesecake pečeme v troubě, na jejíž dno jsme pekáč s vodou na 180°C zhruba 15 minut, poté stáhneme na 120°C a pečeme zhruba 50 minut (správně upečený cheesecake se uprostřed ještě trochu třese). Formu sundáváme až po vychladnutí.

Tipy:
Nejlépe chutná cheesecake dobře vychlazený. Podávat ho můžete se šlehačkou posypanou skořicí.


středa 21. října 2015

(Bezlepkový) makový koláč s jablky a brusinkami

Bezlepkový makový koláčUrčitě to znáte také, spoustu potravin jsme jako malí nejedli a dnes je zbožňujeme. Jednou z takových potravin je mák, kterému jsem přišla na chuť až v posledních letech. Právě proto ani nemám příliš osvedčených receptů s mákem, ale svou bilanci se pomalu snažím vylepšovat jako třeba tímto receptem. Příjemných bonusem tohoto makového koláče je to, že neobsahuje mouku a je tedy přirozeně bezlepkový. Je tedy fakt, že koláč je díky absenci mouky velmi křehký a vyžaduje opatrné zacházení, ale chuťově je opravdu dobrý. Jablka dodají koláči na šťavnatosti a brusinky zase pikantnost.

Ingredience: (na plech 17x25 cm)
3 vejce
40 g cukru krystal
20 g moučkového cukru
35 g oleje
100 g mletého máku
2 jablka
40 g brusinek
40 g meruňkové marmelády

Nejprve si oddělíme žloutky od bílků. V jedné míse vyšleháme žloutky s moučkovým cukrem do nadýchané pěny a v druhé míse vyšleháme bílky s cukrem krystal do pevného sněhu. Do sněhu opatrně vešleháme žloutkovou směs a poté vešleháme po troškách olej. Nakonec opatrně vmícháme mletý mák. Těsto přesuneme do formy vyložené pečícím papírem, poklademe jablky nakrájenými na plátky a posypeme brusinkami. Dáme péct do trouby předehřáté na 180°C zhruba na 30 minut. Během pečení si rozehřejeme marmeládu a propasírujeme jí přes sítko. Ještě horký upečený koláč potřeme nejlépe pomocí mašlovačky marmeládou.

Tipy:
Na koláč se hodí spíše sladší jablka.

středa 14. října 2015

Koláče s karamelem a hruškami

Už asi čtrnáct dní mám strašnou chuť na hruškový koláč. Jasně, že není nic jednoduššího než si ho upéct, hrušek je všude dost, ale toho času se nedostává, takže na koláč došlo až včera. Tedy přesněji řečeno, v mém podání se jednalo o několik menších koláčů.
Koláč s hruškami a karamelemTěsto: (na 5 koláčů o průměru 10 cm)
125 g hladké mouky
90 g másla
1 lžíce cukru

Hruškovo-karamelová náplň:
140 g cukru krupice
60 ml vody
1 lžička bílého vinného octa
125 ml smetany ke šlehání
4 hrušky
20 g hladké mouky
špetka vanilky
špetka skořice

Studené máslo si nakrájíme na menší kousky a spolu s moukou a cukrem vypracujeme buď ručně pomocí konečků prstů nebo ve foodprocessoru na těsto podobné kompaktnější drobence. Formičky si vyložíme těstem, propícháme vidličkou a dáme minimálně na 30 minut do ledničky.

Hrušky si oloupeme, zbavíme jadřinců a nakrájíme na plátky, které případně ještě překrojíme. Hrušky smícháme s moukou a kořením.

Cukr, vodu a ocet dáme do tlustostěnného kastrolku nebo pánve, na středním ohni přivedeme k varu a vaříme dokud nevznikne karamel zlatavě hnědé barvy. Karamel odstavíme. Ohřejeme si smetanu, kterou přimícháme ke karamelu a vše přilijeme a zamícháme k hruškám. Karamelovou náplní plníme jednotlivé koláčky. Pečeme cca 40 minut v troubě předehřáté na 180°C.
Hruškový koláč s karamelem

Tipy:
Místo koláčků můžete upéct 1 koláč o průměru zhruba 17 cm nebo množství zdvojnásobit a mít koláč o průměru 23 cm. Koláč je díky množství karamelu hodně sladký, takže ho doporučuji servírovat se šlehačkou nebo zakysanou smetanou. Další možností je upravit si poměr karamelu a hrušek.

neděle 27. září 2015

Křehký jablečný koláč

Jablečný koláčNevím jak vy, ale já mám podzim neodmyslitelně spojený s jablky. Letošní úroda jablek je sice poměrně chudá, ale pár jablek na tento křehký koláč se naštěstí našlo. Recept jsem kdysi našla v Albert magazínu a jako jeden z mála jsem ho v podstatě vůbec nemusela upravovat. Pro mě jakožto absolutní milovnici křehkého drobenkového těsta je tento koláč tím nejlepším, co lze z jablek upéct. Jednoduchá kombinace máslového těsta s jablky a skořicí je prostě dokonalá. Jen o něm píšu a hned bych si ho dala znovu.

Těsto: (forma o průměru 23 cm)
225 g másla
260 g polohrubé mouky
150 g třtinového cukru
1 lžička skořice

Náplň:
1-1,5 kg jablek
2 lžíce citronové šťávy
1 lžička skořice

Máslo si nakrájíme na menší kousky a spolu s ostatními surovinami pomocí prstů vytvoříme těsto o konzistenci drobenky. Dvě třetiny těsta natlačíme na dno a boky dortové formy vyložené pečícím papírem zbytek necháme na dokončení.

Jablka si oloupeme a nakrájíme na tenké plátky a promícháme s citronovou šťávou a skořicí. Směs naklademe na těsto a posypeme zbylou drobenkou. Pečeme v předehřáté troubě na 180°C zhruba hodinu. 

Drobenkový jablečný koláč

Tipy:
Pokud používáte rozevírací dortovou formu, dejte jí do trouby raději na plechu. Máslo má tendenci během pečení spodem vytékat a je rozhodně pohodlnější mýt 1 plech než celou troubu:-)

úterý 22. září 2015

Fíkový tatin

Tento týden se nese ve znamení fíků. Jsou k dostání ve všech obchodech a většinou i za přijatelnou cenu, takže jsem si řekla, že bych z nich měla něco upéct. Pro recept na fíkový tatin neboli obrácený koláč jsem sáhla do kuchařky od Mirky Slavíkové. Recept je sice na suroviny docela rozsáhlý, ale ve výsledku bylo celkem lehké se s ním popasovat. Chuť koláče po upečení mě překvapila, ač mám fíky ráda, byla poměrně nezvyklá. Jakmile se ale koláč uležel a chutě se propojily, byl o poznání lepší.

Koláč s fíkyTěsto: (4 koláčky o průměru 12 cm)
2 vejce
50 g másla
50 g cukru krupice
50 g hladké mouky
1/2 lžičky prášku do pečiva

Mandlová pasta (frangipane):
85 g mandlové mouky
1 malé vejce
35 g másla
35 g cukru krupice

Karamel:
2 lžíce tmavého třtinového cukru
30 g medu
30 g másla

3 čerstvé fíky
 
Na těsto si vyšleháme změklé máslo s cukrem do pěny a postupně do něj vešleháme vejce. Totéž provedeme i s mandlovou pastou a vmícháme mandlovou mouku. Obě směsi smícháme dohromady a nakonec přisypeme prosátou moukou s kypřícím práškem. 

Do tlustostěnného kastrolku nebo pánve si dáme všechny suroviny na karamel a zahříváme na středním ohni, dokud se cukr nerozpustí. Horký karamel nalijeme do formiček vymazaných máslem.

Fíky si omyjeme a nakrájíme na tenké plátky a vyskládáme je na karamelovou vrstvu. Nakonec do formiček přidáme těsto a dáme péct do trouby předehřáté na 180°C asi na 30 minut.

Tipy:
Na koláč se hodí hodně zralé fíky. Uvedené množství vystačí také na 1 velký koláč o průměru asi 20 cm. Pro lehčí verzi můžete použít těsto z receptu na obrácený jablkový koláč.

neděle 13. září 2015

Sladké úlovky z Korfu

Letošní dovolená na Korfu stála opravdu za to. Pro ty co v zeměpise tápají, Korfu je severně položený řecký ostrov, který se díky svým klimatickým podmínkám pyšní kromě nádherných pláží také krásnou přírodou. Typickými plodinami jsou olivy a kumquat (ovoce podobné malému pomeranči, které se jí i se slupkou). Obojí se zde zpracovává na mnoho způsobů. Z oliv se kromě oleje, různých past a tapenád dělá i marmeláda či kandované olivy ve sladkém nálevu. Kumquat se nejčastěji prodává kandovaný, v podobě marmelád nebo jako likér.

Sladkosti na Korfu jsou více méně stejné jako v celém Řecku. Baklavu zde najdete v mnoha různých obměnách a tak jako ostatní sladkosti je prodávána na váhu. Dezert, který mě osobně zaujal úplně nejvíc, jsem ochutnala na výletě v hlavním městě Korfu. V podstatě šlo o baklavu ve tvaru rolky, ale místo oříšků byla plněná vanilkovou zmrzlinou, což se ukázalo jako mimořádně povedené spojení. Pro mě to byla vůbec jedna z nejlepších sladkostí, jaké jsem kdy ochutnala, takže o to víc mě mrzelo, že v místě mého pobytu jsem tuto rolku nesehnala.

Ostatní zákusky, které jsem v místních cukrárnách ochutnala jsem bohužel často stihla sníst dřív než jsem si vzpomněla, že bych si je taky mohla vyfotit. Díky tomu zde chybí fotka řecké verze věnečku, který ovšem vypadal jako větrník - horní část byla bez polevy a otočená špičatou částí dolů, ve vzniklé mističce pak byly třešně v marmeládě. Dalším, který unikl blesku fotoaparátu, byl kornoutek z těsta podobného kremrolím plněný lehkým vanilkovým krémem. Obě tyto sladkosti mi chutnali. Naopak dvě zdokumentované mě nijak zvlášť neoslovili, ale nutno dodat, že byli z jiné cukrárny a dáno to bylo především (ne)kvalitou krému. Oplatková trubička máčená v čokoládě a plněná krémem ani piškot plněný stejným krémem obalený v čokoládových šupinách a politý kávovým fondánem si mé chuťové pohárky nezískali. 
 
Úplně největším zklamáním bylo ovšem pečivo s kumquatem. Po rozříznutí jsem zjistila, že je to pouze filo těsto stočené do kola a vnitřek kola je naplněný kumquatovým fondánem. O to víc mě mrzelo, že jsem se nechala zlákat vzhledem a místo obvyklé miniverze zákusku jsem si koupila hned tu velkou.

Co se týká zmrzliny na Korfu, člověk se musí dívat, kde jí kupuje. Poměrně často nabízejí cukrárny zmrzlinu od jednoho nejmenovaného velkovýrobce, kterou seženete v každém obchodě i u nás. Doporučuji tedy najít cukrárny s vlastní výrobou a ochutnat jejich speciality. Mě obzvláště zaujala kumquatová zmrzlina a zmrzlina z červených hroznů.

Po důkladném prozkoumání všech možností zbývalo rozhodnutí, co si z těch všech dobrot vybrat a koupit domů. Jelikož váha zavazadel je neúprosně přesná a většina mnou vybraných lahůdek byla ve skle, které taky něco váží, nebylo to vůbec lehké. Nakonec to vyhrála kumquatová marmeláda a marmeláda z fíků. které jsem si dala hned po příjezdu domů  k snídani:-)


úterý 1. září 2015

Financiers s ovocnou omáčkou

Sezona domácího ovoce z naší zahrady je pro letošek u konce, ale už teď mi chybí koláče s rybízem, meruňkami a švestkami a lituji, že jsem jich neupekla víc. Konečně tak ale může přijít na řadu recept avizovaný při recenzi knížky Dezerty jedna báseň od Mirky Slavíkové. Finaciers bych chuťově přirovnala k takovému jemnějšímu piškotu, který dá ovšem malinko více práce. Nespornou výhodou je (tedy pokud děláte žloutkové krémy jako já), že do nich spotřebujete přebytečné bílky. Financiers by měly mít tvar hranatý (ideálně cihličky), takovou formu nemám, takže jsem je pekla ve formě na muffiny a ničemu to nevadilo, jen byly možná trošku větší. Aby nám financiers klouzaly lépe do krku, doplnila jsem je o omáčku z nektarinek.
Financiers - Mirka Slavíková 
Těsto: (cca na 12 ks)
125 g hladké mouky
70 g moučkového cukru
5 bílků
80 g cukru krupice
125 g másla

Omáčka:
3 nektarinky
2 lžíce třtinového cukru
2 lžíce neutrálního alkoholu (např. vodka, bílý rum atp.)

Máslo si přepustíme v tlustostěnném kastrolku nebo pánvi. V praxi to znamená, že necháme odpařit přebytečnou vodu a odebíráme vzniklou bílou pěnu, dokud máslo nemá čirou a zlatavou barvu. Poté ho slijeme přes plátýnko a necháme vychladnout. V míse si smícháme prosátou mouku s moučkovým cukrem a vmícháme přepuštěné máslo. Nakonec opatrně vmícháme bílky, které jsme si ušlehaly s krupicovým cukrem. Těsto nalijeme do formiček vymazaných máslem a pečeme v troubě předehřáté na 180°C zhruba 16 minut.

Nektarinky si omyjeme, vypeckujeme a nakrájíme na menší kousky. Dáme je do kastrolku spolu s cukrem a alkoholem a povaříme, dokud omáčka nebude mít požadovanou konzistenci. Čím déle vaříme, tím je omáčka hladší a s menšími kousky.

Tipy:
Na ovocnou omáčku můžete použít jakékoliv jiné šťavnaté ovoce, mělo by být ale sladšího charakteru. Alkohol do omáčky přidávat nemusíte, já jsem ale s radostí využila příležitosti, jak se zbavit zase trošky brusinkové vodky, kterou jsem kdysi dostala a nějak jsem jí nepřišla na chuť:-)

neděle 23. srpna 2015

Ostružinový koláč

koláč s ostružinamiNaši sousedi mají nádherné obrovské ostružiny a my máme to štěstí, že je mají u našeho plotu, takže si můžeme (samozřejmě s jejich souhlasem) vždy natrhat. Letos se jich urodilo opravdu hodně (koneckonců jako všeho), takže jich zbylo dost i na koláč. Ze všech vyzkoušených receptů, které mám, jsem nakonec sáhla po koláči z drobenkového těsta se smetanovým krémem. Osobně mi tento druh těsta moc chutná (i když třeba můj taťka ho nemá rád vůbec) a navíc mi vyhovuje, že je hotové v cuku letu.

Těsto: (forma o průměru 23 cm)
220 g hladké mouky
90 g másla
45 g cukru krupice

Náplň:
200 ml smetany ke šlehání
2 žloutky
400 g ostružin

Máslo si rozehřejeme a smícháme ho s hladkou moukou a cukrem. Dno dortové formy si vyložíme pečícím papírem a boky vymažeme máslem. Těsto přesypeme do formy a namačkáme na dno. V misce si prošleháme smetanu se žloutky. Omyté ostružiny naskládáme do formy a podle kyselosti ovoce posypeme cukrem. Zalijeme smetanou a pečeme v předehřáté troubě na 200°C zhruba 30 minut.

Tipy:
Místo ostružin můžete použít jakékoliv bobulovité ovoce, pouze nedoporučuji rybíz, protože ten je v tomto případě i přes přidání cukru až příliš kyselý.

pátek 14. srpna 2015

Drobenkový koláč se švestkami, mákem a tvarohem

Ve vedrech posledních dní mě přešla veškerá chuť na pečení. Kdo by si taky chtěl dobrovolně zvyšovat už tak nelidské teploty v bytě? Naneštěstí ale právě sklízíme úrodu švestek a já dostala strašnou chuť na švestkový koláč. Tentokrát jsem nesáhla po osvědčeném kynutém receptu, ale zvolila jsem křehký drobenkový koláč doplněný mákem a tvarohem. Přes značné množství ingrediencí je koláč překvapivě rychlý na přípravu, takže pokud patříte k milovníkům švestek, máku a tvarohu, tak ho vyzkoušejte.

Drobenkový koláč se švestkami, mákem a tvarohem
Těsto: (forma o průměru 23 cm)
250 g polohrubé mouky 
100 g másla
50 g cukru
20 g vanilkového cukru
1 žloutek

Maková náplň:
150 g mletého máku
250 ml vody
70 g cukru

Tvarohová náplň:
250 g tvarohu ve vaničce
200 g zakysané smetany
50 g cukru
1 bílek 
1 vejce
citronová kůra

cca 12 švestek

Nejprve si připravíme makovou náplň. Mák s mlékem a cukrem povaříme a necháme vychladnout.

Všechny suroviny na těsto smícháme a vytvoříme z nich těsto o konzistenci drobenky. Dortovou formu si vyložíme pečícím papírem a boky vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Polovinu těsta dáme do formy a upěchujeme. Na těsto dáme vychladlou makovou náplň. 

Omyté švestky vypeckujeme, rozpůlíme a rozložíme je na makovou vrstvu řezem nahoru.

V misce ušleháme bílek, vejce a cukr do světlé pěny. Přimícháme tvaroh, zakysanou smetanu a kůru a umícháme do hladka. Tvarohovou směs nalijeme na švestky a posypeme zbylým drobenkovým těstem. Pečeme v troubě vyhřáté na 180°C zhruba hodinu.

sobota 8. srpna 2015

Meruňkový dort s marcipánem a čokoládovou polevou

Momentálně můj absolutní favorit mezi dorty. Meruňky s čokoládou tvoří osvědčenou kombinaci a marcipán jí pozvedne na další úroveň. Pravda, příprava tohoto dortu není žádná rychlo akce a nějakou tu chvilku Vám zabere, ale jeho chuť Vám veškerý čas spolehlivě vynahradí. Takže se nenechte odradit množstvím ingrediencí. Recept původně obsahoval mnohem více čokolády. Čokoláda má ale bohužel tendenci přebít ostatní chutě, takže jsem jí výrazně omezila ve prospěch meruněk a k mé spokojenosti.

Meruňkový dort s marcipánem a čokoládovou polevou
Těsto: (forma o průměru 18 cm)
4 vejce
80 g cukru
4 lžíce oleje
60 g hladké mouky
30 g kakaa
30 g mletých mandlí

Marcipánovo-meruňková náplň:
250 g marcipánu
200 g meruňkového pyré

Meruňková náplň:
600 g meruňkového pyré
60 g cukru
20 g práškové želatiny

Čokoládová poleva:
150 g hořké čokolády
150 g smetany ke šlehání

Bílky si oddělíme od žloutků a šleháme je spolu s cukrem do pevného sněhu zhruba 7 minut. Poté opatrně vešleháme po jednom žloutky a po lžíci olej. Mouku, kakao a mleté mandle si smícháme a opatrně vmícháme do vaječné směsi, aby nespadla. Těsto přemístíme do formy vyložené na dně pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 180°C zhruba 40 minut (dokud nebude zapíchnutá špejle čistá)

Marcipán si nadrobíme na malé kousky a buď ve vodní lázní nebo v silnostěnném hrnci ho spolu s 200 g meruňkového pyré vaříme, dokud nevznikne hladká hmota. Přitom si pomáháme vařečkou. Směs necháme vychladnout.

Želatinu necháme  v trošce studené vody nabobtnat. Zbylé meruňkové pyré si spolu s cukrem krátce povaříme a odstavíme z ohně.  poté ji zamícháme do teplého meruňkového pyré, aby se rozpustila a necháme vychladnout. Dáváme pozor, aby nám ale úplně neztuhla.

Smetanu přivedeme k varu a zalijeme s ní čokoládu nalámanou na kousky. Necháme chvilku odstát a poté vymícháme do hladké směsi. Polevu necháme vystydnout, čímž zhoustne.
Vychladlý korpus opatrně vyndáme z formy a rozkrojíme ho na 4 stejné části. Spodní korpus dáme na podložku o stejném průměru jako je dort a upneme ho na pevno do nastavitelného ráfku. Na korpus dáme polovinu marcipánové směsi a přikryjeme korpusem. Plát si pomažeme tence čokoládovou polevou a dám do lednice zatuhnout. Na ztuhlou čokoládu dám všechnu meruňkovou náplň a opět dáme na chvíli do chladu. Třetí plát potřeme tence čokoládovou polevou a namazanou stranou ho dáme na meruňkovou náplň. Na dort dáme zbytek marcipánové směsi a přikryjeme ji posledním plátem. Dort dáme na několik hodin uležet do lednice, aby ztuhl.

Ztuhlý dort si opatrně vyndáme z ráfku a postavíme na mřížku. Pod mřížku si dáme talíř nebo jakoukoliv jinou vhodnou nádobu, do které budeme zachytávat steklou polevu. Pokud poleva hodně ztuhla, dáme ji na pár sekund do mikrovlnky. Tekutou polevou poléváme celý dort, nejprve vrchní stranu a poté opatrně boky. Přitom si můžeme pomáhat cukrářskou špachtlí nebo nožem. Jakmile je celý dort politý a čokoláda přestane ztékat, přemístíme ho na tác a dáme zatuhnout do lednice


Meruňkový dort s marcipánem a čokoládovou polevou
První nepříliš povedený pokus - pouze se dvěma vrstvami a z kupovaných meruňek v plechu

Tipy:
Korpus se lépe rozkrajuje, pokud je den uleželý. Meruňky nepoužívejte kupované v plechovce, protože ty nejsou dostatečně chuťově výrazné. Domácí mražené nebo kompotované se hodí skvěle.

pátek 31. července 2015

Meruňková zmrzlina

Už to začíná být ohraná písnička. Poté co jsme zpracovali obří úrodu rybízu, třešní a malin, nás teď vydatně zaměstnávají meruňky (a to nás ještě brzy čekaji švestky). Opět došlo na klasické zpracování v podobě marmelády, koláče, dokonce i dortu, ale pořád to nebylo dost, takže jsem pátrala po dalším využití a našla recept na meruňkovou zmrzlinu. Jako u všech zmrzlin je příprava velice jednoduchá a rychlá, jen je nutné  s ní začít den dopředu.

Ingredience: (cca 1 litr)
700 g meruněk
150 ml vody
100 g cukru krupice
400 ml smetany ke ke šlehání
2 lžíce likéru Amaretto

Omyté meruňky si vypeckujeme a nakrájíme na menší kousky. Do kastrolu dáme vodu a spolu s meruňkami přivedeme k varu,. Chvíli povaříme a pak rozmixujeme do hladka. Pro jemnější výsledek směs propasírujeme přes síto a osladíme. Necháme vychladit do druhého dne.

Do vychladlého meruňkového pyré vmícháme studenou smetanu ke šlehání a Amaretto a dáme do zmrzlinovače. Dále postupujeme podle návodu na zmrzlinovači. Zmrzlinu dáme do mrazáku minimálně na 4 hodiny. Před konzumací necháme zmrzlinu zhruba 15 minut povolit.

Tipy:
Zmrzlinu můžete doplnit opraženými mandlovými lupínky, které přidáte zhruba 5 minut před koncem přípravy ve zmrzlinovači. Na uvedené množství stačí 50 g lupínků. Mě tato kombinace, ale moc neoslovila.


pátek 24. července 2015

Malá knižní recenze: Dezerty jedna báseň (Mirka van Gils Slavíková)

Dezerty jedna báseň (Mirka Slavíková)Kuchařky si sama nekupuji a to z prostého důvodu, nemám na ně doma místo. Tedy kdyby se našla nějaká, která by mě obzvlášť zaujala, asi bych udělala výjimku, ale ještě jsem na takovou nepotkala. Na kuchařku Dezerty jedna báseň jsem narazila při listování časopisem o vaření a především kvůli její autorce jsem si říkala, že až jí někde v knihkupectví potkám, tak si jí určitě minimálně prolistuji. Mirka Slavíková patří k nejlepším a nejuznávanějším českým cukrářkám, takže jsem na její kuchařku byla moc zvědavá. Shodou okolností tuto kuchařku dřív než já potkal v knihkupectví můj taťka a tak se stalo, že jsem jí dostala dárkem k narozeninám a měla jsem to bez práce a rozhodování, zda jí potřebuji či nikoliv:-) Knížka je naštěstí poměrně skladná a jejích 124 stran se vejde i do mého pidibytu.

Co se týká obsahu ten je zaměřen především na francouzské sladké pečivo - makronky, madlenky, financiers, kokosky a jim podobné. Nejde tedy o žádné o supersložité recepty nad jejichž přípravou by člověk trávil hodiny času. Ozvláštněním celé knížky je malá exkurze do historie jednotlivých pochutin, díky které je přiblíženo pozadí vzniku receptů. Na dalších stránkách jsou pak jednotlivé recepty většinou v několika různých chuťových obměnách. 

Za velké plus knížky považuji fotografie u každého receptu a použití kvalitního papíru. Také se mi líbily střípky z historie, které v člověku vzbuzují chuť recepty ihned vyzkoušet. Kdo by také nechtěl ochutnat sladkost oblíbenou na dvoře královny Marie Antoinetty? Co mě naopak moc nezaujalo je styling fotografií, který na mě mnohdy působil smutným a tmavým dojmem, ale to je věc vkusu. Recepty jsou sepsané stručně, což do značné míry souvisí s jejich jednoduchostí. Pouze v případě makronek bych začátečníkům doporučila pro zdárný výsledek načerpat informace i jinde (třeba zde u mě na blogu nebo prohledejte internet).

Dezerty jedna báseň (Mirka Slavíková)
Ukázka z knížky Dezerty jedna báseň



Knížka Dezerty jedna báseň rozhodně nepatří k těm, které by musel mít každý ve své knihovně, mně se ale svým zaměřením trefila do vkusu. Mimo makronek je pro mě většina receptů nová a svou jednoduchostí i lákavá k vyzkoušení. Konečně snad také použiji formu na madlenky, která je součástí mé domácnosti už přes rok. Prvním receptem, který jsem vyzkoušela byly financiers a to hlavně proto, že jsem krásně zužitkovala bílky, které mi zbyly z výroby žloutkového krému, o tom ale až jindy:-)

sobota 18. července 2015

(Raw) Malinový dort

Nikdy jsem si nemyslela, že bychom mohli mít doma tolik malin, že nebudeme vědět co s nimi. Pravda, byli jsme na to tři místo obvyklých pěti, ale i tak jsem byla překvapená, kolik se nám letos urodilo. Díky tomu došlo konečně i na zkoušku tohoto receptu, který už mám v receptáři snad přes rok a pořád ne a ne ho vyzkoušet. Naštěstí jsem ho ale nevyhodila, což občas s dlouho nevyzkoušenými recepty dělám, protože jinka bych se v bytě nehla:-)

raw malinový dortDort je ze zcela jiného ranku, jelikož se jedná o raw recept, tzn. že použité potraviny neprošli teplotou vyšší než 42°C, jde tedy o nepečený dort. Raw sladkosti obsahují často velké množství ořechů a nejinak tomu je i v případě tohoto receptu. Dortík je dobrý, i když pro někoho může být jeho chuť trošku nezvyklá. Pokud tedy vyloženě netrváte na úpravě raw, doporučuji na těsto použít základ na cheesecake tj. rozdrcené sušenky s máslem.

Těsto: (forma o průměru 18 cm)
100 g mandlí
50 g sušených datlí

Náplň:
250 g kešu ořechů
80 g kokosového oleje
60 g sirupu z agáve
125 g malin
šťáva z poloviny citronu

Mandle si den předem namočíme do vody, aby změkly a totéž uděláme i s kešu ořechy. Datle si nakrájíme na menší kousky a spolu se slitými mandlemi dáme do foodprocessoru (mixéru) a mixujeme, dokud se nevytvoří kompaktní směs. Těsto přesuneme do formy vyložené pečícím papírem a dobře upěchujeme.

Slijeme si kešu ořechy a dáme je spolu s kokosovým olejem, sirupem z agáve a vymačkanou citronovou šťávou do foodprocessoru. Celou směs rozmixujeme na konzistenci kaše. Ochutnáme, zda je směs dostatečně sladká a případně dosladíme sirupem a promixujeme. Polovinu ořechové směsi odebereme a dáme ji jako druhou vrstvu do dortové formy. Do mixéru přidáme omyté maliny, řádně rozmixujeme a přemístíme do formy. Dort dáme zhruba na 12 hodin (přes noc) do mrazáku, před podáváním ho necháme několik hodin v lednici, aby nebyl příliš tuhý.

raw malinový dort
Tipy:
Dort uchovávejte v lednici, aby držel tvar.