neděle 23. června 2019

Jahodová dřeň

Jahodová dreňVšude samé jahody a vedro na padnutí = nejlepší čas na přípravu jahodové dřeně. Nejvíce se mi osvědčila varianta s cukrovým sirupem (tj. svařená voda s cukrem), díky čemuž není dřeň tak tuhá a lze jí konzumovat téměř ihned po vyndání z mrazáku. 

Ingredience: (4 porce)
250 g očištěných jahod
60 g vody
60 g cukru

Omyté a očištěné jahody rozmixujeme na hladké pyré. Vodu s cukrem provaříme, jen aby se cukr rozpustil a přimícháme k jahodám. Plníme do kelímku nebo skleniček a dáme na několik hodin zatuhnout do mrazáku.
Domácí mrož

Tipy:
Nádoby (obzvláště ty skleněné) neplňte až po okraj, aby Vám nepraskly. V mrazáku vždy objem trošku nabude, tak ať se má kam rozpínat.


úterý 11. června 2019

Eton mess

Eton mess - pusinky s jahodami a šlehačkouPrvní zralé jahody ze zahrádky si zaslouží jen tu nejlepší péči:-) Dezert Eton mess, který pochází z Anglie je toho zářným příkladem. Základ tvoří sněhové pusinky, jahody a šlehačka a to je vše. Tři skvělé suroviny vykouzlí absolutní jahodové blaho.

Ingredience: (na cca 6 porcí)
2 bílky
120 g cukru krupice
500 g jahod
300 ml smetany ke šlehání

Nejprve si připravíme pusinky. Bílky začneme šlehat, a jakmile začnou pěnit přisypáváme po lžících cukr. Další cukr zapracujeme teprve až je předchozí řádně zašlehaný. Takto vyšleháme hustý lesklý sníh, který drží tvar. Pomocí cukrářského sáčku nastříkáme na plech vyložený pečícím papírem pusinky. Pečeme v troubě předehřáté na 110°C zhruba hodinu až hodinu a půl (záleží na troubě a velikosti pusinek). Upečené pusinky uchováváme ve vzduchotěsné nádobě.

Polovinu očištěných jahod si rozmixujeme na pyré. Druhou polovinu nakrájíme na menší kousky. Na dno pohárku rozdrobíme několik pusinek. Polijeme několika lžičkami jahodového pyré a a zasypeme trochou jahod. Na jahody naklademe vyšlehanou smetanu. Postup zopakujeme, abychom zaplnili pohár až k okraji. Ihned podáváme. 

Tipy:
Bílky šlehejte dlouho, aby se cukr dobře rozpustil a sníh byl opravdu lesklý a tuhý. Čím menší pusinky nastříkáte, tím rychleji budou upečené. Sněhové pečivo si můžete koupit už hotové, ale to není ono:-)

pondělí 10. června 2019

Mozartův dort

Pistáciovo-nugátový dortLetos se mi konečně podařilo nezapomenout na narozeniny mého blogu. Chtěla jsem tedy upéct něco speciálního a Mozartův dort, na který mám už nějakou chvíli políčeno mi přišel jako ideální. Než jsem se dopracovala k ideálnímu výsledku, tak jsem absolvovala několik pokusů, které všechny dopadly dobře, ale chuťově dostatečně nevystihovaly chuť Mozartových koulí. Ono najít ten správný balanc mezi chutí nugátu, pistáciového marcipánu a čokolády nebylo úplně jednoduché, ale podařilo se (tedy alespoň podle mého názoru:-)

Základ tvoří kakaový korpus doplněný o nugátový krém, marcipán, pistáciovou šlehačku a čokoládovou polevu. Recept je na suroviny poměrně náročný a může být oříšek sehnat ty správné suroviny, ale snad se nenecháte odradit. Nugát jsem použila tento lískooříškový s obsahem ořechů 33%. Marcipán je s obsahem mandlí skoro 50% a pistáciová šlehačka je doplněna o 100% pistáciovou pastu (tu můžete ale případně vynechat, ono sehnat nesolené pistácie je úkol sám o sobě:-).

Korpus:
3 vejce
60 g cukru
3 lžíce oleje
45 g hladké mouky
20 g kakaa
25 g mletých mandlí

Nugátová šlehačka:
150 g nugátu viz výše
200 ml smetany ke šlehání

Pistáciová šlehačka:
100 ml smetany ke šlehání
50 g nesolených loupaných pistácií
5 g 100% pistáciové pasty
25 g cukru moučka

Čokoládová poleva:
75 g hořké čokolády 55%
75 g smetany ke šlehání

Na dokončení:
100 g marcipánu s obsahem mandlí 50%
125 ml smetany ke šlehání
4 Mozartovy koule

Den předem si připravíme nugátovou šlehačku. Nugát si nakrájíme na menší kousky a dáme spolu se smetanou do kastrolku. Za občasného míchání necháme svařit, odstavíme a necháme vychladit do druhého dne.

Bílky si oddělíme od žloutků a šleháme je spolu s cukrem do pevného sněhu zhruba 7 minut. Poté opatrně vešleháme po jednom žloutky a po lžíci olej. Mouku, kakao a mleté mandle si smícháme a opatrně vmícháme do vaječné směsi, aby nespadla. Těsto přemístíme do formy vyložené pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 170°C zhruba 40 minut (dokud nebude zapíchnutá špejle čistá). Korpus necháme vystydnout a poté ho uvolníme z dortové formy.

Na pistáciovou šlehačku si zalijeme pistácie horkou vodou. Necháme chvilku odstát a poté odstraníme z pistácií hnědou slupičku. Pistácie necháme oschnout a poté je s cukrem rozmixujeme na co nejjemněji. Šlehačku s pistáciovou pastou vyšleháme do tuha a nakonec vmícháme mleté pistácie.

Korpus prokrojíme na tři stejné díly. Na první díl naneseme zhruba 150 g nugátové šlehačky a přiklopíme druhým plátem. Na silikonovém vále nebo na pečícím papíře si vyválíme marcipán na kruh stejného průměru jako má korpus. Marcipán přeneseme na korpus a navrstvíme na něj pistáciovou šlehačku. Přiklopíme třetím plátem a celý dort obmažemě zbylou nugátovou šlehačkou.

Na polevu si nalámeme čokoládu na malé kousky a zalijeme vroucí smetanou. Necháme několik minut odstát a poté promícháme do hladka. Dort poléváme od středu ke krajům. Obvod dortu přetřeme hladkým nožem, aby byla rozprostřena všude. Polevu necháme ztuhnout v lednici a nakonec zdobíme vyšlehanou smetanou a Mozartovými koulemi.

Mozartův dort

Tipy:
Všechny potřebné suroviny seženete v cukrářských potřebách, většinou se ale prodávají ve větších baleních než je potřeba. Doporučuji tedy podívat se spíše v nějakém hypermarketu. Nesolené pistácie doporučuji shánět v obchodech se zdravou výživou.